Foramen ovale antropometrik özellikleri
Anthropometric characteristics of foramen ovale
- Tez No: 414790
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK SADE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
GİRİŞ: Foramen ovale, trigeminal nevraljili hastalarda perkütan girişimsel tedavi seçe-nekleri nedeniyle öneme sahip bir anatomik yapıdır. Bu çalışmada foramen ovale'nin kendine has ve komşuluğunda bulunan diğer osseöz anatomik yapılarla olan morfolojik ilişkileri ince-lenmiştir. MATERİAL VE METOD: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Laboratuvar'ında bulunan kuru kafataslarında foramen ovale'ye ait morfolojik ölçümler ve yine foramen ovale ile kafa tabanında yer alan osseöz yapılar arasındaki ilişkileri ortaya koy-mak amacıyla ölçümler yapıldı. BULGULAR: Yapılan ölçümlerde sağ ve sol parametreler karşılaştırıldığında sağ foramen ovale boyunun soldan anlamlı daha büyük olduğu ve sol foramen ovale eninin sağdan anlamlı büyük olduğu saptandı. Sol foramen ovale ile foramen lacerum arası mesafe ve sol foramen ovale ile porus acusticus externus arası mesafenin sağ ile karşılaştırıldığında daha büyük olduğu saptandı. Foramen ovale boyu ve foramen ovale eninin ölçüm yapılan bir çok parametre ile pozitif korelasyonda olduğu saptandı. SONUÇ: Foramen ovale'ye, trigeminal sinire ve ganglion trigeminale'ye yapılacak olan özellikle perkütan girişimlerde foramen ovale morfolojik özelliklerinin bilinmesi yapılacak olan girişimin başarı şansının artması ve komplikasyon riskinin azalmasında faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Foramen ovale has clinical significance mainly due to role of percutaneous treatment options in the surgical manegment of trigeminal neuralgia. This study aims to assess the inherent morphological characteristics of foramen ovale as well as its morphometrical relationships with various relevant skull base structures. MATERIAL AND METHODS: Morphometrical measurements pertinent to foramen ovale and the various neighbouring osseous skull base structures were conducted on dry skull specimens. Comparison and correlation analyses of the relevant parameters were performed. RESULTS: There was a statistically significant difference between the lengths (right>left) and widths (left>right) of the foramen ovale on each side of the skull base. The distances from the foramen ovale to foramen lacerum and porus acusticus externus were also significantly larger on the left as compared to the right. In addition, positive correlation was found between numerous measurements, which are outlined in detail within the text. CONCLUSION: The knowledge on the morphological characteristics of the foramen ovale would be essential in increasing the success rate and minimizing the risk of complication especially in percutaneous procedures that are utilized in the surgical management of trigeminal neuralgia.