Hiperkapnik solunum yetmezliğinde karbondioksit klirensi ve prognostik değeri
Prognostic value of carbon dioxide clearance in hypercapnic respiratory failure
- Tez No: 414789
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE ÇOLAK ORAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
GİRİŞ: Solunum yetmezliği olan hastaların arter kan gazındaki yüksek karbondioksit düzeyi artmış mortalite ile ilişkilidir. Çalışmamızda Tip 2 solunum yetmezliği olan hastalarda karbondioksit klirensinin prognoza etkisini araştırdık. GEREÇ VE YÖNTEM: Kesitsel tipteki bu çalışma 1 Haziran 2015 – 31 Ağustos 2015 tarihleri arasında, 3 ay süreyle Dokuz Eylül Üniversitesi Acil Servisine nefes darlığı nedeniyle başvuran ve kan gazında hiperkarbi saptanan 68 erişkin hasta üzerinde yapıldı. Hastaların tedavi öncesi (Birinci ölçüm) ve sonrasında ilk 6 saatte bakılan kan gazı (ikinci ölçüm) ile“CO2 klirensi”hesaplaması yapıldı ve CO2 klirensinin hastaların prognozunu öngörmede kullanılabilecek bir parametre olup olmadığı araştırıldı.“CO2 klirensi”daha önce literatürde tanımlanmamış bir parametredir. BULGULAR: Çalışmaya alınan 43 erkek ve 25 kadın hastanın yaş ortalaması 73.9 ± 11.5 saptandı. En sık aldıkları tedaviler NIMV (%66) ve bronkodilatör tedavi (%43) idi. Hastaların %54.3'ü yoğun bakıma, %17.6'sı servise yatarken, %22'si acil serviste tedavi edildikten sonra taburcu edildi. Dört hasta öldü. Hastaların cinsiyetlerinin, sigara kullanım durumlarının ve aldıkları tedavilerin prognoz üzerine etkisi olmadığı saptandı. Olguların başvuru ve kontrol kan gazı değerleri incelendiğinde; pH ve NaHCO3 değerlerinde yükselme, pCO2 ve Laktat değerlerinde düşme yönünde istatistiksel anlamlı fark olduğu saptandı (sırasıyla p değerleri 0.026,
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION Elevated carbon dioxide levels in arterial blood gases of patients who have respiratory failure is associated with high mortality rates. In this study, we investigated the effect of carbon dioxide clearence on prognosis in patients with Type 2 respiratory failure. MATERIALS AND METHODS This sectional study was performed in Dokuz Eylul University Emergency Department between 1st June 2015 to 31 August 2015, during 3 months, on 68 patients who had shortness of breath and hypercarbia in blood gas analysis. CO2 clearence was calculated with the preatreatment blood gas (first) and blood ges in first six hours (second). We investigated whether CO2 clearence is a prognostic parameter. CO2 clearence undefined before.7 RESULTS The average age of 43 men and 25 women was 73,9 ± 11,5. The most often treatments were NIMV (%66) and bronchodilator (%43). Patients admitted to ICU (%54,3), services (%17,6) and %22 of patients discharged from emergency service after treatment. Four patients died in emergency service. We did not find any effect between gender, smoking habit and treatment options on prognosis. After evaluating first and second blood gases, we found that pH and NaHCO3 levels increased, pCO2 adn lactate levels decreased significantly (respectively p value 0.026,