Femur, çivi üzerinden mekanik aksta uzatılabilir mi?
Is it possible to lengthen the femur along its mechanical axis?
  1. Tez No: 414801
  2. Yazar: AHMET EMRAH AÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HAVITÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Amaç: Çivi üzerinden uzatma tekniği uygulanan femur modellerinde, anatomik aksta uzatma ile alt ekstremite mekanik aksında sapma miktarını saptamak ve çivi üzerinden uzatma tekniği ile femurun mekanik aksında uzatma yapılabileceğini göstermektir. Materyal Metod: Standart altı adet sağ femur modelleri (Synbone 1152.1) ve tibiayı simüle etmesi açısından yapılan özel yapım alet ile altı adet alt ekstremite modeli oluşturuldu. Femur proksimal ve distalinde çivi ile temas olmayacak şekilde ikişer adet shanz çivisi gönderildi. Retrograd olarak femur modeli 13 mm 'ye rimerize edildi. Femur modelinin distal metafizer bölgesinden osteotomi yapıldı. Önce intramedüller çivi yok iken, eksternal fiksatör (UNIX, rail deformite fiksatörü) ile anatomik aksta altı cm 'e kadar uzatma yapılıp, her cm 'de fotoğraflandı. Ardından proksimal ve distaldeki shanzlara açı ayarlı klemp takılarak, mekanik aksta uzatma; önce intramedüller çivi yok iken, sonra sırasıyla 10×200mm, 10×240mm, 10×280mm, 10×320mm, 11×200mm, 11×240mm, 11×280mm, 11×320mm boyutlarında olmak üzere, toplam sekiz çeşit intramedüller çivi (TIPMED, suprakondiler kilitli çivi) üzerinden altı cm 'e kadar uzatma yapılıp, her cm 'de fotoğraflandı. Alınan fotoğraflarda alt ekstremite mekanik aksı Windows Paint programı yardımı ile çizildi. Ardından IMAGEJ v1.48 programı yardımıyla mekanik aks sapma miktarı ölçülüp değerlendirildi. Bulgular: Eksternal fiksatör ile femurun anatomik eksende altı cm uzatma sonrası mekanik eksende minimum 3.18 mm, maksimum 3.92mm, olmak üzere ortalama 3.61 mm mekanik eksen sapması görüldü. İki ve üçüncü cm 'lerde tüm çivi tipleri üzerinden yapılan femur uzatmalarında, mekanik aksta anlamlı sapma olmadan uzatma gerçekleştirildi. Dördüncü cm 'de, 10×320 mm, 11×280 mm ve 11×320 mm boyutlarındaki çivi üzerinden uzatma ile, intramedüller çivi yok iken mekanik aksta uzatma arasında anlamlı fark görüldü. Beşinci ve altıncı cm 'deki uzatmada, 10×200 mm boyutlarındaki çivi dışındaki diğer çivi tipleriyle yapılan çivi üzerinden uzatma ile çivi yok iken eksternal fiksatör ile mekanik aksta uzatma arasında anlamlı fark görüldü. Sonuç: Femurun çivi üzerinden mekanik aksında uzatılması, çivi çap ve boyutundan etkilenmekle birlikte mümkündür.
Özet (Çeviri)
Purpose: To determine the amount of the lower limb mechanical axis deviation while femoral lengthening using lengthening over nail technique applied on femur models along the anatomical axis and to show lengthening over nail can be performed along the mechanical axis of the femur. Material Method: Six lower limb models was constructed with standard six right femur models (Synbone 1152.1) and with a tool specially designed to simulate tibia. Two shanz pins were sent in a way that there is no contact with the nails in proximal and distal femur. Femoral canal of the femur models were reamed to 13 mm in retrograde manner. Osteotomy was performed on the distal metaphyseal region of the femur model. First, 6 cm femoral lengthening was performed with the external fixator (UNIX, rail deformity fixation) along the anatomical axis without using the intramedullary nail and was photographed on each cm of the lengthening. Then, with the aid of angle-adjustable clamp attached to proximal and distal shanz pins, lengthening along the mechanical axis was performed first using only the external fixator, then by intramedullary nail (TIPMED, supracondylar nail) on different sizes as, 10×200mm, 10×240mm, 10×280mm, 10×320mm, 11×200mm, 11×240mm, 11×280mm, 11×320mm respectively up to 6 cm and photographed on each cm of the lengthening. Lower limb mechanical axis on the acquired images were drawn with the help of Windows Paint software. Then, by using IMAGEJ v1.48 software, the amount of mechanical axis deviation was measured and evaluated. Findings: Six cm femoral lengthening performed with the external fixator along the anatomical axis yielded a mean of 3.61 mm (3.18- 3.92 mm) mechanical axis deviation. Using the lenghthening over nail on 2nd and 3rd cm of lengthenings, in all sizes of nails, lengthening was carried out without any significant mechanical axis deviation. On the 4th cm of the lengthenings performed using the 10×320 mm, 11×280 mm and 11×320 mm sized nails, statistically significant lower mechanical axis deviation was observed compared to the femoral lengthening along mechanical axis using the external fixator. On 5th and 6th cm of the lengthenings, statistically significant lower mechanical axis deviation was observed with all nail types, except 10×200 mm sized nails, compared to the femoral lenghthening along mechanical axis with external fixator. Conclusion: Although it is affected by nail size and diameter, it is possible to lengthen the femur through mechanical axis with LON tecnique.