Görüntü kılavuzluğunda radyoterapi uygulanan pelvik maligniteli hastalarda vücut kitle indeksi' nin set-up güvenilirliğine etkisi
Effect of body mass index on set-up errors in patients treated with image guided radiotherapy for pelvic malignancies
- Tez No: 414811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİYE ZÜMRE ARICAN ALICIKUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, tedavi öncesi vücut kitle indeksi (VKİ) bilinen pelvik malignite nedeniyle görüntü kılavuzluğunda radyoterapi uygulanmış hastalarda; VKİ'nin set-up hatalarına olan etkisini retrospektif olarak değerlendirmektir. Ayrıca, elde edilecek sonuçlarla, benzer VKİ'ne sahip hastalardaki pelvik görüntü kılavuzluğunda radyoterapi (GKRT) uygulamalarında optimum PTV paylarının saptanması ve rutin klinik protokollerin oluşturulmasına katkıda bulunulması da amaçlanmıştır. Gereç – Yöntem: Mart 2014 - Şubat 2015 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'nda tedavi öncesi VKİ bilgilerine ulaşılan, pelvik bölgeye yönelik GKRT uygulanmış 73 hastanın tedavi uygulamalarından elde edilen veriler kullanılmıştır. Hastaların boy ve kilo ölçümleri ilk olarak BT simülasyon günü yapılmış olan ve tedavi sırasında ise rutin haftalık kontrollerde VKİ grup değişikliğine neden olacak kilo değişikliği olanlar çalışmaya dahil edilmemiştir. Vücut kitle indeksi, kilogram (kg) olarak vücut ağırlığı / boy uzunluğunun metre cinsinden karesi (VKİ: Ağırlık(kg) / Boy (m²)) formülü ile hesaplanmıştır. Ulusal Sağlık Enstitüsü (National Institutes of Health - NIH) VKİ sınıflamasına göre hastalar; düşük kilo (
Özet (Çeviri)
Purpose: To retrospectively evaluate the effect of BMI on set-up errors in patients treated with image guided radiotherapy (IGRT) for pelvic malignancies whom BMI values were measured before treatment. Additionally, based on these findings, we intended to determine optimal PTV margins in pelvic IGRT for patients with similar BMI values. Materials and Methods: The datas from 73 patients who received pelvic IGRT between March 2014 and February 2015 in Department of Radiation Oncology, Dokuz Eylul University were analyzed. Height and weight measurements of all patients were done firstly at CT-Simulation, thereafter weekly during the radiotherapy course . The patients whose weight change could result BMI group change were excluded. BMI for each patient was calculated according to standart formula“BMI: Weight in kilograms (kg) / height in meters squared (m²)”. According to National Institutes of Health classification, patients were groupped as underweight (