Yenidoğanlarda omfalit gelişimine etki eden güncel faktörlerin belirlenmesi: Prospektif olgu kontrol çalışması
Determining the current factors on omphalitis development in newborns: A prospective case control study
- Tez No: 414810
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY DUMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş ve Amaç: Omfalit önlenebilir bir enfeksiyon olmakla birlikte özellikle gelişmekte olan ülkelerde yenidoğan mortalite ve morbiditesinin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Omfalit gelişimiyle ilişkili zararlı ya da koruyucu olabilecek durum ve uygulamaları saptayarak ülkemizde ve bölgemizde omfalit gelişimine etki eden güncel faktörlerin belirlenmesini amaçladık. Gereç ve Yöntem: Prospektif olgu kontrol olarak planlanan bu çalışmaya 1 Mayıs 2014 – 31 Mayıs 2015 tarihleri arasındaki bir yıllık sürede Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan ya da Çocuk Acil Polikliniğinde omfalit tanısı alan term ve terme yakın yenidoğanlar ile aynı tarihlerde benzer cinsiyet ve yaş grubundaki normal yenidoğanlar alındı. Omfalitli yenidoğanların prenatal, perinatal, postnatal ve sosyokültürel özellikleri ile omfalit gelişimine etki edebilecek faktörler kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Bulgular: Omfalit tanısı alan 100 yenidoğan (Grup 1) ile kontrol grubu olarak seçilen 100 yenidoğan (Grup 2) çalışmaya dahil edildi. Omfalit grubundaki bebeklerin 71'inde hafif, 29'unda orta dereceli omfalit bulgusu mevcuttu. Ağır omfalitli yenidoğan görülmedi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objectives: Although Omphalitis is a preventable infection, it constitutes an important part of neonatal mortality and morbidity in developing countries. We aimed to define current factors that affect omphalitis development in our region and country thereby determining protective or harmful practices and conditions associated with omphalitis development. Material and Method: This study is planned as a prospective case control study and included newborns who are termed and nearly termed newborns diagnosed with omphalitis in Dokuz Eylul University School of Medicine Department of Neonatology or Pediatric Emergency Clinic and normal newborn in the same period and in similar sex and age groups between the date of 1 May 2014- 31 May 2015 in a one year period. Prenatal, perinatal, postnatal and sociocultural characteristics of newborns with omphalitis and the factors which can affect development of omphalitis were compared with the control group. Results: In this study, newborns were included 100 diagnosed with omphalitis (Group 1) and 100 as a control group (Group 2). In omphalitis group, 71 have mild, 29 have moderate omphalitis. Severe omphalitis was not observed.