İstanbulda zincir fitness merkezlerinde sunulan hizmetlerin üye memnuniyeti açısından değerlendirilmesi
Servi̇ce quality customer satisfaction and observation of expectations in İstanbul's fi̇tness centers
  1. Tez No: 414818
  2. Yazar: METE BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE İLHAN ODABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı; fitness merkezlerine devam eden bireylerin, hizmet kalitesi ve beklentilerinin; yaş, cinsiyet ve gelir düzeyine göre değişkenlik gösterip göstermediğinin araştırılmasıdır. Araştırmanın çalışma evrenini; dünya çapında çeşitli ülkelerde faaliyet gösteren zincir fitness merkezlerinden oluşan uluslararası bir grup, örneklemini ise; bu gruba ait, Türkiye'de İstanbul ilinde, Avrupa yakasında 8, Anadolu yakasında 1 olmak üzere toplam 9 zincir kulübe devam etmekte olan katılımcılar oluşturmuştur. Verilen hizmetin cinsiyet, yaş ve gelir düzeyi değişkenleri açısından değerlendirilmeleri incelenmiştir. Çalışma grubu en az altı aydır fitness merkezlerine devam etmekte olan 18-25 yaş aralığında 63 kişi, 26-35 yaş aralığında 72 kişi, 36 yaş ve üzerinde 34 kişi, 116 erkek ve 53 kadın (X ̅=29,16±2,32) toplam 169 kişi katılmıştır. Veri toplama aracı olarak Lam'ın (2000) geliştirdiği ve Gürbüz ve ark. (2004) tarafından Türkçe 'ye çevrilip geçerlilik, güvenilirlik çalışması yapılmış olan 'Service Qualıty Assesment Scale (SQAS)' (Hizmet Kalitesi Değerlendirme Ölçeği) baz alınarak oluşturulan anket kullanılmıştır. Katılımcıların memnuniyet düzeyleri, tüm personel, soyunma odaları ve diğer alt boyutlara göre cinsiyet, yaş ve gelir düzeyine göre farklılıkları tespit etmek için SPSS 20.0 istatistik programında T testi ve tek yönlü varyans analizi (One-way Anova) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigation of the service quality and the expectations of individuals who attend fitness centers regularly according to their age, sex and income level. The target population of this study was a worldwide fitness chain which have several centers in different countries. The sample of this study was the participants from 9 fitness centers from different regions of Istanbul. Eight of them were from European side and one of them was from Anatolian side. The given service was studied carefully by age, sex and level of income variables.The group was consisted of 63 participants ages between 18-25 years, 72 participants ages between 26-35years, 34 participants age of 36 and over years. 116 men and 53 women. (X ̅=29,16 ±2,32) 169 participants was participated in total.Data collection tool was developed by Lam (2000) and was translated by Gurbuz et all. (2004) which was used and based on the validity and reliability of the“Service Quality Assessment Scale (SQAS) ”(Quality Rating Scale) questionnaire form study. The satisfaction level of participants were made according to the all staff, changing rooms and other parameters like gender, age and income level the determining the difference in income levels using by the method of T-test in SPSS 20.0 version of the statistical program, age and determining the difference in income levels using by the method of One-way analysis.