Articulatio temporomandibularis disfonksiyonu olan bireylerde eklem ve çiğneme kaslarının morfometrik analizi ve kuru iğneleme yönteminin etkileri
Morphometric analysis of the masticatory muscles and joints on patients with articulatio temporomandibularis dysfunction and the effects of dry needling method
- Tez No: 414848
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR EMİNE ÇİÇEKCİBAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Anatomy, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı articulatio temporomandibularis (ATM) disfonksiyonu olan bireylerde eklem hareketlerindeki etkilenimin, discus articularis-caput mandibulae ilişkisinin ve çiğneme kaslarının boyutlarındaki değişimlerin MRG yöntemi kullanılarak normal bireylerle karşılaştırılması, ayrıca kuru iğneleme ve mobilizasyon ile statik splint yöntemlerinin etkinliğinin araştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: Çalışma, ATM disfonksiyonu tanısı konmuş 34 birey (yaş ortalaması 29.44±12.97) ve 17 sağlıklı bireyin (yaş ortalaması 32.82±11.99) Manyetik Rezonans Görüntüleri (MRG) üzerinde gerçekleştirildi. Bireyler kuru iğneleme+mobilizasyon (KM) (n=18;13K-5E) ve stabilizasyon splinti (SS) (n=16;14K-2E) olmak iki gruba ayrılarak tedavi programı uygulandı. Birinci gruba haftada üç gün olmak üzere toplam 10 seans kuru iğneleme ve mobilizasyon uygulanırken, ikinci gruba bir ay süreyle kullanacakları stabilizasyon splinti verildi. Bu iki grubun tedavi öncesi ve sonrasında klinik değerlendirme bulguları ile MRG ölçümleri incelenirken, kontrol grubu olarak arşivden seçilen 17 sağlıklı bireyin (n=17,8K-9E) ATM'sine ait MR görüntüleri üzerinden morfometrik ölçümler yapıldı. Bulgular: ATM disfonksiyonu olan bireylerin %79.4'nün (n=27) kadın, 61.8'inin (n=21) bekar ve %47.1'inin de öğrenci (n=16) olduğu saptandı. Bireylerin %29.4'ünde sol taraf, %26.5'inde sağ taraf ve %44.1'inde ise çift tarafta etkilenim olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of our study is to compare and contrast the influence of the joint movements on patients with Articulatio Temporomandibularis Dysfunction (ATM), the relationship between discus articularis and caput mandibulae and the comparison of the of the changes of the size of Masticatory Muscles with those of normal individuals by using MRI method as well as researching the effectiveness of the methods such as dry needling and mobilisation and static splint. Material and Method: This study has been implemented on the Magnetic Resonance Imaging (MRI) of 34 patients who we diagnosed with ATM Dysfunction (average of age 29.44±12.97) and 17 healthy individuals (age average 32.82±11.99). The treatment programme has been applied by dividing the individuals into two groups; dry needling + mobilisation (KM) (n=18;13K-5E) and stabilisation splint (SS) (n=16;14K-2E). The first group has been given dry needling and mobilisation for 10 sessions over the course of 3 days a week and the second group has been given their stabilisation splints which they were to use for the duration of one month. The clinical evaluation findings and the MRI measurements before and after the treatment for both of the groups have been analysed and morphometric measurements have been made on the MR Images of the ATM of 17 healthy individuals who were randomly selected from the archive as the control group (n=17,8K-9E). Findings: It has been determined that 79.4 of the individuals with ATM Dysfunction are female (n=27), 61.8% are single (n=21) and 47.1 are students (n=16). It has also been observed that 29.4% of the individuals had influence on their left side, 26.5% had influence on the right side and 44.1% had it on both sides.