Articulatio temporomandibularis'in serebral palsili bireylerde ve kontrol grubunda değerlendirilmesi
Evaluation of temporomandibular joint in individuals with cerebral palsy and control group
  1. Tez No: 552239
  2. Yazar: DERYA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİRE ÜNVER DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Temporomandibular rahatsızlıklar (TMER), çiğneme kaslarının ve temporomandibular eklemin (TME) ağrı ve disfonksiyonu için kullanılan ortak bir terimdir. Serebral palsili bireylerde çenenin kontrolsüz ve koordinasyonsuz hareketlerinden dolayı TME problemlerine sık rastlanır. Bu çalışmada serebral palsili (SP) bireylerde ve kontrol gurubunda; TME'i değerlendirmeyi, yaş ve cinsiyete göre farkını incelemeyi ve serebral palsiye eşlik eden problemlerle arasındaki ilişkiyi bulmayı amaçladık. Çalışmaya 120 serebral palsili birey ve 60 sağlıklı birey kontrol grubu olarak dahil edildi. Bireyler yaş gruplarına göre (5-12, 13-18, 19-50) ve cinsiyete göre ayrıldı. Bireylere DC/TMD kiriterleri ve geliştirilmiş anket ağı uygulandı. SP'li bireylerde yutma, kontrolsüz salya akışı, beslenme bozukluklarının sık görülen problemler olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Temporomandibular disorders (TMD) is a common term for pain and dysfunction of the masticatory muscles and temporomandibular joint (TMJ). Because of uncontrolled and uncoordinated movements of the jaws in people with palsy ,TMJ problems are common. Cerebral in this study palsy (CP) in b Irey group and controls; the TMJ to find out whether there is a difference in assessment by age and gender, cerebral We aimed to find the relationship between the problems associated with palsy . Study 120 cerebral Individuals with palsy and 60 healthy individuals were included as control group . Individuals were divided according to age groups (5-12, 13-18, 19-50) and gender . DC / TMD criteria and developed questionnaire network were applied to the subjects. Swallowing, uncontrolled slobber flow and nutritional disorders were common problems.