Üst GİS kanama etiyolojisinde kanamaya neden olabilecek ilaçların yaş grupları ve endoskopik bulgulara (forrest sınıflaması) göre dağılımı
Distribution of drugs that may cause bleeding according to age groups and endoscopic findings (forrest classification) in the etiology of upper gastrointestinal bleeding (UGİB)
  1. Tez No: 414864
  2. Yazar: CEYHUN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ERSİL SOYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Peptik ülser üst GİS kanamalarının en sık nedenidir, tüm üst GİS kanamalarının yaklaşık %50'sinden sorumludur.Peptik ülserli hastalarda üst GİS kanaması aspirin, diğer NSAİİ kullanımı ile belirgin oranda artar. Ülser en iyi endoskopik olarak tanımlanabilir. Kanayan ülserler görünümlerine göre Forrest sınıflaması kullanılarak sınıflandırılır. Hastanemizde 2012-2014 yıllarını kapsayan üst GİS kanaması nedeni ile yatan hastaların demografik özellikleri ile etiyolojide yer alan kanamaya neden olabilecek ilaç öyküsünün, endoskopik bulgulara (Forrest sınıflandırması) göre dağılımını retrospektif olarak değerlendirmeyi amaçladık. 707 hastaya ait veriler üç yaş grubu (40 yaş altı,40-60 yaş arası ve 60 yaş üstü), kanamaya neden olabilecek ilaç kullanımı ve Forrest sınıflamasına göre endoskopik bulguların dağılımı esas alınarak sayı (yüzde) olarak belirlendi ve dağılımlar çok gözlü tablolar ile belirlendikten sonra Ki-Kare testi ile gruplar arasında fark olup olmadığı analiz edildi. Tüm analizler sonucunda ilginç olan yaş grupları ayrı ayrı irdelendiğinde ilaç anamnezi olmaksızın kanayan hastaların da ilaç anamnezi olanlar gibi Forrest 2b ve 3 sınıflarında yer almasıydı. Bu sonuca göre ilaç kullanan grup ile kullanmayan grubun endoskopik Forrest sınıflaması ile ilişkilendirilebilmesi için ileri analizler yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Peptic ulcer is the most often reason of upper gastrointestinal bleeding(UGIB) ; is responsible for fifty percent (50%) of all UGIB. UGIB is signifıcantly increased patients with peptic ulser using aspirin and nonsteroidal anti-inflamatory drugs. Peptic ulcers can be described best by upper gastrointestinal endoscopy. Bleeding ulcers are classified according to their appearance using Forrest Classification. We aimed to evaluate retrospectively at covering the years 2012-2014 hospitalized patients because of UGIB, the relationship of demographic characteristics and etiology located of medical history which may cause bleeding, with endoscopic findings (Forrest Classification). Data belonging the 707 patients was identified as the three different age groups (under 40 years of age, between 40-60 years of age and over 60 years of age), drug use which may caused bleeding and the distribution according to the endoscopic findings (Forrest Classification). The distribution of theese groups were determined as number(percent). After the distributions were determined with multipart tables; groups were analyzed by Chi-squared test, if there was any differences at these groups. As a result all analyzes; when we analyzed separately for age groups, we saw that patients with ulcer bleeding without the drug history takes place in the Forrest class 2b and 3 and also patients with drug history takes place in the Forrest class 2b and 3. According to these results; further analysis can be done if we want to associate with groups (with and without drug history) and endoscopic Forrest Classification.