Ticaret turizm meslek liselerine olan bireysel talebi etkileyen etkenlerin incelenmesi (Ankara ili örneği)
- Tez No: 41487
- Danışmanlar: DOÇ.DR. L. IŞIL ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu araştırma, ticaret turizm meslek liselerine yönelen eğitim talebini etkileyen sosyal, ekonomik ve kültürel etkenlerin belirlenmesi amacıyla tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla geliştirilen anket, Ankara ilinde bulunan beş merkez ilçedeki sekiz ticaret turizm meslek lisesinde 1993 - 1994 öğretim yılında öğrenim görmüş 309 birinci sınıf öğrencisine uygulanmıştır. Araştırmada veriler, frekans ve yüzde dağılımları ile gruplar arası farkların sınanmasında kay-kare testi kullanılarak çizelgelendirilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırmada, öğrencilerin tamama yalan kısmının gelecekte yüksek gelirli işler bulabilme beklentisi içinde oldukları ve büyük çoğunluğunun ticaret turizm meslek liselerinin toplumda iş bulma ve kısa yoldan meslek sahibi olmada bir araç olarak görüldüğünü düşündükleri ortaya çıkmıştır. Ayrıca öğrencilerin, ticaret turizm meslek liselerini büyük çoğunlukla kendi istekleriyle ve hem çalışıp hem okuma olanağı sağlaması nedeniyle seçtikleri belirlenmiştir. Kız öğrencilerin ticaret turizm meslek liselerini hem çalışıp hem okuma olanağı sağladığı için, erkek öğrencilerin ise bu nedenle ve gelecekte geliri yüksek işler bulabileceklerine inandıkları için seçtikleri ortaya çıkmaktadır. Araştırmada, düşük ve orta düzey gelirli ailelerden gelen öğrencilerin, bu liseleri, çoğunlukla kendilerine hem çalışıp hem okuma olanağı sağlaması nedeniyle seçtikleri saptanmıştır. Ortaokulu orta ya da iyi derecelerle bitiren öğrencilerin, bu liseleri hem çalışıp hem okuma olanağı sağladığı için, pekiyi dereceyle bitiren öğrencilerin ise daha çok mesleğe ilgi duydukları için tercih ettikleri ortaya çıkmıştır. Vİİ
Özet (Çeviri)
54 ABSTRACT This research has been conducted to determine the social, economic and cultural factors effecting the demand for commerce and tourism lycees. The questionnaire prepared for this purpose was applied to 309 first year students during the 1993 - 94 educational year at eight commerce and tourism lycees in five central administrative districts of Ankara. The data in this research have been graphed and evaluated through Chi-Square tests in order to determine frequency and percentage distributions as well as differences among groups. During the research it was determined that nearly all of the students have expectations of finding high - income jobs in the future. The research also revealed that the students chose commerce and tourism lycees at their own will because it provided them with the opportunity to work, while studying. The female student's aim in choosing these lycees was for being able to work during the course of their education and male student's expectations was also to find high - income jobs in the future.lt was revealed that during the research, the student from families of low and average income groups chose to go to these lycees mainly because of the opportunity of working while studying. These lycees preferred by students who are graduated with“very good”or“satisfactory”grades from secondary schools as they can study and work at the same time whereas they are preferred are graduated with“excellent”grades as they are interested in the profession.