Acil servise minör kafa travması ile başvuran hastalarda optik sinir çapı ölçümünün Kanada BT kuralları ile karşılaştırılması
Comparison of optic nerve diameter measurement with Canadian CT guidelines in patients admitted to the emergency department with minor head trauma
  1. Tez No: 933067
  2. Yazar: EKİN ÖZSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN OĞUZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Kafa travmaları, dünya genelinde travma olgularının önemli bir kısmını oluşturarak acil servis başvurularının sık nedenlerinden biri haline gelmiştir. Minör kafa travmaları ise genellikle düşük riskli olarak değerlendirilse de, intrakraniyal patolojilerin erken ve doğru bir şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, minör kafa travması olan hastalarda optik sinir kılıf çapı (OSKÇ) ölçümlerinin Kanada Bilgisayarlı Tomografi (BT) kuralları ile karşılaştırılarak tanısal etkinliğinin belirlenmektir. Materyal ve metot: Tek merkezli, prospektif gözlemsel çalışma olarak tasarlandı. Çalışmada, acil servise kafa travması nedeniyle başvuran beyin BT çekilmesi planlanan olan hastalarda, yatak başı ultrasonografi kullanılarak OSKÇ ölçümleri yapıldı. Çalışmaya izole minör kafa travmalı GKS 14-15 olan hastalar dahil edildi. Hastaların primer hekimlerinin hasta yönetimine müdahale edilmedi. Hastalara ait cinsiyet, yaş, kronik hastalık öyküsü, travma mekanizması, Kanada BT Skorlaması, semptom ve bulgular, nörolojik muayene sonuçları, vital bulgular, radyolojik görüntüleme raporları, muayene bulguları ile sağ ve sol göz OSKÇ ölçümleri gibi bilgiler hasta veri formuna kaydedildi. Bulgular: Çalışmamızda, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne başvuran hastalardan toplam 123'ü dahil edilmiştir. Bu hastalara klinisyen tarafından Kanada BT Kurallarına risk hesaplanarak Beyin BT çekildi. Bu hastaların %60,20'si erkek (n=74) ve %39,80'u kadındı (n=49). Yaş dağılımında ortanca yaş 37 yıl olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: Head traumas constitute a significant portion of trauma cases globally and are among the most common reasons for emergency department visits. Minor head traumas are typically considered low-risk; however, accurate evaluation for intracranial pathologies is crucial. This study aimed to determine the diagnostic efficacy of optic nerve sheath diameter (ONSD) measurements in patients with minor head trauma by comparing them with the Canadian Computed Tomography (CT) rules. Materials and Methods: This single-center, prospective observational study was conducted in the Emergency Department of Ankara Bilkent City Hospital. Patients presenting with minor head trauma and undergoing brain CT scans were included. Bedside ultrasonography was performed to measure ONSD. The inclusion criteria were isolated minor head trauma and a Glasgow Coma Scale (GCS) score of 14-15. The primary physicians were not influenced in their patient management decisions. Data on patients' gender, age, chronic comorbidities, trauma mechanisms, Canadian CT scoring, symptoms and findings, neurological examination results, vital signs, radiological imaging reports, clinical findings, and ONSD measurements for both eyes were recorded. Results: A total of 123 patients met the inclusion criteria. Of these, 60.20% were male (n=74), and 39,80% were female (n=49), with a median age was 37 years.