Akut lenfoblastik lösemili hastaların tedavi protokollerine ve zamanlamasına uyumunun ve bunun hastalık sonlanımına etkisinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of compliance to treatment protocol schedules and it's effect to disease outcomes in acute lymphoblastic leukemia pati̇ents
  1. Tez No: 414888
  2. Yazar: SENEM BÜLENT ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ YILMAZ KARAPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmada Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Hematoloji kliniğince takip edilmekte olan Akut Lenfoblastik Lösemi (ALL) tanılı hastaların demografik özellikleri, klinik ve laboratuar bulguları göz önünde bulundurularak, tedavi protokol içeriği ve protokol zamanlamalarına olan uyumun geriye dönük olarak değerlendirilmesi ve bunun hastalık sağkalımı üzerine etkilerinin saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Mayıs 2005- Eylül 2013 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Hematoloji Ünitesinde izlenen ALL tanılı çocuk hastalar üzerinde geriye dönük olarak gerçekleştirildi. Hastaların dosyaları tarandıktan sonra hastaya ait demografik, morfolojik ve klinik veriler, alınan tedavi türleri, tedavide gecikme olması ve kaç gün gecikme olduğu bilgileri kaydedildi. (Araştırma verileri SPSS 18 programında analiz edildi. Analizlerde tanımlayıcı istatistikler, ki kare, Fisher'in kesin testi, Kaplan Meier Analizi ve Cox Regresyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to evaluate the compliance to treatment protocol contents and protocol schedules with the demographic, clinical and laboratory characteristics of acute lymphoblastic leukemia (ALL) patients retrospectively, and to determine the effect on survival of disease. Materials and Methods: The study was held retrospectively among the pediatric patients diagnosed with acute lymphoblastic leukemia, which had been followed in Ege University Pediatric Hematology Unit between May 2005 and April 2013. After receiving the files of the patients, demographic, morphological and clinical data, types of treatment, delay in treatment and schedules were recorded. In analysis, descriptive statistics, chi-square, Fisher's exact test, Kaplan-Meier analysis and Cox regression analyzes were used.