Sisplatine bağlı gelişen ototoksisitede risk faktörleri ve dna tamir gen polimorfizmleriyle ilişkisinin araştırılması
Is hearing toxicity based upon cisplatin related to the genotypes of dna repair genes (ERCC1 ,ERCC2,XRCC1)
- Tez No: 414889
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KANTAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Oncology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmada sisplatin bazlı kemoterapi alan hastalarda gelişen işitme kaybı ile DNA tamir genleri olan ERCC1, ERCC2 ve XRCC1 gen polimorfizmleri arasındaki ilişkiyi araştırmak istedik. Gereç-Yöntem: Bu amaçla kemoterapi protokolleri içinde sisplatin infüzyonlarını tamamlayan 50 hasta çocuk ve erişkin alındı. Yaş ortalaması 13.9±5.9 olan (2-23 yaş) 29 kız, 21 erkek çalışmaya alındı. Hastaların tanıları arasında santral sinir sistemi tümörleri (16), osteosarkom (13), germ hücreli tümörler (7), nöroblastom (6), karsinom (5) ve hepatoblastom (3) bulunmaktaydı. Sağlıklı kontrol grubunda ise yaş ortalaması 13.4±3.7 olan (7-24 yaş) 29 kız, 30 erkek alındı. DNA tamir genlerindeki polimorfizm, PCR ile DNA izolasyonu yapıldıktan sonra Light Cycler cihazında primer ve problar kullanılarak yapıldı. Bulgular: ERCC1 geni için genotip dağılımı, işitme kaybı olan 22 hastada GG genotipi (yabanıl tip) % 50 (11); AG genotipi (heterozigot) % 40 (9), AA genotipi (homozigot) % 10 (2) iken; işitme kaybı olmayan 28 hastada GG genotipi % 28.6 (8), AG genotipi % 53.5 (15), AA genotipi % 17.9 (5) bulundu. Kontrol grubunda ise bu dağılım GG genotipi için % 49.2 (29), AG genotipi % 42.3 (25), AA genotipi % 8.5 (5) olarak bulundu. ERCC2 geni için genotip dağılımı, işitme kaybı olan 22 hastada GG genotipi (yabanıl tip) %18.2 (4); TG genotipi (heterozigot) %40.9 (9), TT genotipi (homozigot) %40.9 (9) iken; işitme kaybı olmayan 28 hastada GG genotipi %10.7 (3), TG genotipi %39.3 (11), TT genotipi %50 (14) bulundu. Kontrol grubunda ise bu dağılım GG genotipi için % 17 (10), TG genotipi % 44 (26), TT genotipi %39 (23) olarak bulundu. XRCC1 geni için genotip dağılımı, işitme kaybı olan 22 hastada CC genotipi (yabanıl tip) %18.2 (4); CT genotipi (heterozigot) %59.1 (13), TT genotipi (homozigot) %22.7 (5) iken; işitme kaybı olmayan 28 hastada CC genotipi %35.7 (10), CT genotipi %50 (14), TT genotipi %14.3 (4) bulundu. Kontrol grubunda ise bu dağılım CC genotipi için % 31 (18), CT genotipi % 54 (32), TT genotipi %15 (9) olarak bulundu. Chi kare testi sonucuna göre bakılan her üç genin dağılımında gruplar arasında fark bulunmadı. Sonuç: Bu bulgular ışığı altında DNA tamir genleri olan ERCC1, ERCC2, XRCC1 genotipleri ile sisplatine bağlı işitme toksisitesi arasında ilişki olmadığı sonucuna varıldı. Bu çalışma aynı zamanda sağlıklı Türk popülasyonunda bu genlerin genotip dağılımının belirlenmesine de katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to investigate the relationship between hearing loss during cisplatin treatment and DNA repair genes, namely ERCC1, ERCC2 and XRCC1. Materials: For this purpose, 50 patients who were treated with cisplatinum were included in the study (29 females, 21 males; mean age 13.9±5.9). Diagnosis was CNS tumors in 16 patients whereas osteosarcoma in 13, germ-cell tumors in 7, neuroblastoma in 6, carcinoma in 5 and hepatoblastoma in 3. The healthy control group consisted of 29 females and 30 males with mean age of 13.4±3.7. The polymorphism in DNA repair genes was studied by using primer and probes in Light Cycler device after DNA isolation was carried out with PCR technique. Results: Among the patients, 22 had hearing loss documented in their charts. For ERCC1 gene, the patients with hearing loss had 50 % (11) of GG (wild type), 40 % (9) of AG (heterozygous), and 10 % (2) of AA genotypes (homozygous), while the patients without hearing loss had 28.6 % (8) of GG, 53,5 % (15) of AG, and 17.9 % (5) of AA genotypes. In control group, there were 49.2 % (29) of GG, 42.3 % (25) of AG, and 8.5 % (5) of AA genotypes. Among the patients, 22 had hearing loss documented in their charts. For ERCC2 gene, the patients with hearing loss had 18.2 % (4) of GG (wild type), 40.9 % (9) of TG (heterozygous), and 40.9 % (9) of TT genotypes (homozygous), while the patients without hearing loss had 10.7 % (3) of GG 39.3 % (11) of TG, and 50 % (14) of TT genotypes. In control group, there were 17 % (10) of GG, 44 % (26) of TG, and 39 % (23) of TT genotypes. Among the patients, 22 had hearing loss documented in their charts. For XRCC1 gene, the patients with hearing loss had 18.2 %(4) of CC (wild type), 59.1 %(13) of CT (heterozygous), and 22.7 % (5) of TT genotypes (homozygous), while the patients without hearing loss had 35.7 % (10) of CC, 50 % (14) of CT, and 14.3 % (4) of TT genotypes. In control group, there were 31 % (18) of CC, 54 % (32) of CT, and 15 % (9) of TT genotypes. No difference was found among the groups in the distribution of each 3 genes evaluated according to the result of Chi square test. Conclusion: In the light of these findings, a conclusion was reached as to the fact that there is no relationship between DNA repair genes and hearing toxicity of cisplatin.