Familyal hiperkolesterolemi hastalarında PCSK9 gen polimorfizmi (F216l, R496W, S127R, D374Y) sıklığı ve koroner arter hastalığı ve klinik parametreler üzerine etkisinin araştırılması
Investigating the frequency of pcsk 9 gene polymorphism (F216l, R496W, S127R, D374Y) and its effects over coronary heart disease and clinical parameters in familial hypecholesterolemia patients
  1. Tez No: 414892
  2. Yazar: ESRA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİFE MERAL KAYIKÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş: Familyal hiperkolesterolemi (FH) yüksek serum LDL kolesterol düzeyleri, tendon ksantomları ve prematür koroner arter hastalığı (KAH) ile karakterize genetik bir bozukluktur. PCSK 9 fonksiyon kazanma mutasyonlarının FH'ye neden olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada Ege Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı lipid polikliniğinde takipte olan FH hastalarının oluşturduğu bir kohortta PCSK 9 mutasyon prevalansını bulmayı amaçladık. Metod ve Sonuçlar: Ege bölgesinde yaşayan FH tanılı 80 ardışık hasta (ort yaş 56±11 , % 61 kadın) çalışmaya alındı. Tüm hastalara Simon Broome Kayıt Kriterleri ya da Hollanda Lipid Klinik Ağı kriterleri ile tanı kondu.“Kesin FH”ve“muhtemel FH”tanılı hastalar dahil edildi. PCSK 9 geni S127R, D374Y, F216L ve R496W varyantlarının tek nükleotid dizilim hatası analizi için kan örnekleri alındı. Çalışılan 80 hastadan 11'i (%13,75) bu mutasyonlardan birine sahipti. R496W mutasyonu 7 (% 8,75) ve D374Y mutasyonu 4 (% 5) hastada saptandı. Bunlardan sadece 1 hasta (% 1,25) R496W mutasyonu için homozigot saptandı. Mutasyon saptanan ve saptanmayan hastaların karşılaştırılması Tablo-1'de verilmiştir. Total kolesterol, LDL kolesterol, lipoprotein (a), apolipoprotein B düzeyleri, karotis intima media ve Aşil tendon kalınlıkları istatistiksel anlamlılığa ulaşmasa da PCSK 9 mutasyonu olan grupta daha yüksek saptandı. Sonuç: PCSK 9 D374Y ve R496W fonksiyon kazanma mutasyon sıklığı bir Türkiye FH kohortunda % 13,75 saptanmıştır. Bildiğimiz kadarıyla bu çalışma Türkiye'de FH kohortunda PCSK 9 prevalansını gösteren ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Prevalence of PCSK-9 gene polymorphisms in a cohort of Turkish patients with Familial Hypercholesterolemia Introduction: Familial hypercholesterolemia (FH) is a genetic disorder characterised with elevated serum LDL-cholesterol levels, tendon xanthomas, and premature coronary heart disease (CHD). Gain of function mutations in the PCSK 9 gene are known to cause FH. We aimed to find the prevalence of PCSK 9 mutations in a cohort of FH patients who were under long term follow-up in a lipid Clinic. Methods and Results: We studied 80 consecutive Turkish patients with FH (mean age 56±11 years, % 61 women) living in the west cost of Turkey. All patients were diagnosed according to Simon Broome Register criteria and Dutch Lipid Clinic Network Criteria.“Definite”or“possible”FH patients were included. Blood samples were collected for the analysis of PCSK 9 single nucleotid polimorfism (SNP) including S127R, D374Y, F216L and R496W variants. Among 80 patients, 11 (13,75%) patients were carrying one of these variants. R496W mutation was detected in 7 (8,75 %) and D374Y mutation in 4 (5 %) patients. Of these only 1 (1,25 %) was homozygous for the R496W mutation. Comparison of the PCSK-9 mutation positive and negative patients are shown in Table-1. Although, total-cholesterol, LDL-cholesterol, apolipoprotein-B, and lipoprotein-a levels, carotid intima media and Achilles tendon thicknesses were higher in the mutation (+) patients, the difference didn't reach statistically significant level. Conclusion: The frequency of gain of function PCSK-9 mutations (D374Y and R496W) is 13.75% in a cohort of Turkish FH patients. To the best of our knowledge, this is the first study defining the prevalence of PCSK-9 mutations in a Turkish FH cohort.