Kronik lomber radikülopati olgularında fizik muayene bulgularının tanıda doğruluğu
Diagnostic value of physical examination in patients with chronic lumbar radiculopathy
  1. Tez No: 414893
  2. Yazar: BURÇAK TANATTI ORHANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELVAN ERHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Kronik lomber radikülopatili hastaların klinik değerlendirilmesinin amacı sinir kökü basısını ortaya çıkarmaktır. Bu çalışmanın amacı klinik değerlendirme ve sinir kökü sıkışması arasındaki ilişkiyi araştırmak ve klinik testlerin lomber radikülopatide doğruluğunu değerlendirmektir. Kronik lomber radikülopati şüphesi olan 55 hasta çalışmaya dahil edildi. Uygulanan testler düz bacak kaldırma testi (DBK), ters düz bacak kaldırma testi (TDBK)ve motor kas gücü, dermatomal duyu kaybı, ve refleks kaybı testleriydi. Görüntülemede referans standardı manyetik rezonans görüntülemeydi. Görüntüler, sinir kökü basısının sınıflamak için var veya yok olarak değerlendirildi. Her testin sinir kökü basısını tanımlamada sensitivite ve spesifitesi hesaplandı. Radikülopati olan taraf ve seviyeye kara verebilmek için genel bir klinik değerlendirme yapıldı. DBK testinin L4 (sırasıyla %33 ve %66),L5 (sırasıyla %56 ve %67) ve S1 (sırasıyla %60 ve %66) için sensitivite ve spesifitesi değişkendi. TDBK testinin L4 ( sırasıyla %33 ve %87),L5 (sırasıyla %22 ve %87) ve S1 (sırasıyla %0 ve %84)için sensitivite ve spesifitesi değişkendi. Bu testlerin sinir kökü basısının yerini belirlemede tanısal doğruluğunun düşük olduğu görüldü. Radikülopati olan taraf ve seviyeye karar vermek için yapılan genel klinik değerlendirme ve sinir kökü basısının görüntüleme bulguları arasında korelasyon yoktu. Sinir kökü basısının görüntüleme bulgularını öngörmede kullanılan bu klinik testlerin lomber radikülopati için doğruluğunun düşük olduğu, bu testlerin radikülopatinin nedenini göstermede yardımcı olmadığı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Clinical examination of patients with chronic lumbar radiculopathy aims to clarify the nerve root impingement. The aims of this study were to investigate the association between findings at clinical examination and nerve root impingement and to evaluate the accuracy of clinical index tests in lumbar radiculopathy. 55 patients suspected chronic lumbar radiculopathy were included. The tests were the straight leg raising test (SLR), the crossed SLR, and tests for motor muscle strength, dermatome sensory loss, and reflex impairment. Magnetic resonance imaging was the imaging reference standard. Images were evaluated to classify nerve root impingement as present or absent. Sensitivities and specificities for detection of nerve root impingement were calculated for each test. An overall clinical evaluation, concluding on the level and side of the radiculopathy, was performed. The sensitivity and specificity of SLR test for L4 (33% and 66%, respectively), L5 (56% and 67% respectively), and S1 (60% and 66%, respectively) were variable. The sensitivity and specificity of crossed SLR test for L4 (33% and 87%, respectively), L5 (22% and 87% respectively), and S1 (0% and 84%, respectively) were variable. The diagnostic accuracy of these tests to predict nerve root impingement was low. There was no correlation with the overall clinical evaluation concluding on the level and side of the radiculopathy and imaging findings of nerve root compression. The accuracy of individual clinical index tests used to predict imaging findings of nerve root impingement for lumbar radiculopathy is low. The tests are not very helpful for establishing the cause of radiculopathy.