Nondiyabetik evre 2-3-4 kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda arteriyel sertlik ve hBA1C ilişkisi
The relationship between arterial stiffness and hba1c in non-diabetic stage 2-3-4 chronical kidney disease patients
- Tez No: 414891
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY AŞCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Kardiovaskuler olaylar, toplumda özellikle 60 yaş sonrası sık olarak görülen önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir.Kronik böbrek hastalığı olan bireylerde kardiyovaskuler nedenlerden dolayı morbidite ve mortalite sıklığı artmıştır. Arteriyel sertlik, karotis ve femoral arterler arasında nabız dalga hızı (pulse wave velocity) olarak ölçülen bir değerdir ve kardiyovaskuler olayların bir öngürücüsü olarak kabul edilmektedir.Kronik böbrek hastalığı olan bireylerde normal bireylere kıyasla arteriyel sertlik artmış olarak bulunmakta, bu da kardiyovaskuler mortaliteye katkıda bulunmaktadır.Kontrolsüz kan şekeri regülasyonu olan kronik böbrek hastalıklı olgularda aterosklerozun ve arteriyel sertliğin artmış olduğu şüphe götürmez bir gerçektir.Ancak bilinen diabetes mellitus tanısı olmayan kronik böbrek hastalıklı olgularda normal HbA1c düzeyi ile arteriyel sertlik arasındaki ilişki net değildir. Biz bu çalışmada renal replasman tedavisi almayan ve bilinen diabetes mellitus tanısı olmayan evre 2-3-4 Kronik Böbrek Hastalığı olan vakalarda temel olarak HbA1c düzeyleri ile nabız dalga hızı arasındaki ilişkiyi saptamayı hedefledik.Bunun yanında bu vakalarda yaş,cinsiyet,kan basıncı,kreatinin klirensi,kronik böbrek hastalığı süresi,beden kitle indeksi,kullanılan ilaçlar,sigara kullanımı,serum ve idrar elektrolit düzeyleri ile nabız dalga hızının etkilenip etkilenmediğini araştırdık. Çalışmamıza nefroloji poliklinik takibinde olan 30'u erkek,21'i kadın toplam 51 olgu dahil edildi.Serum ve 24 saatlik idrarda biyokimyasal parametreleri incelendi,kan basınçları ve nabız dalga hızları applanation tonometrisi (Sphygmocor Vx software AtCor Medical, Sydney, Australia) ile ölçüldü. Elde edilen veriler analiz edilerek altgrup karşılaştırmaları yapıldı.Sonuç olarak nabız dalga hızıyla sistolik kan basıncı ( p:0.0001) ve HbA1c ( p: 0.044) değerleriyle bağımsız ilişki saptandı.Ancak yaş, beden kitle indeksi,HT ,periferik veya koroner arter hastalığı varlığı, antihipertansif,antiaggregan veya antihiperlipidemik ilaç kullanımı,sigara içimi, kronik böbrek hastalığı süresi gibi bazı olası durumlar ile nabız dalga hızı arasında bir ilişki gösterilemedi.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular events,which are more often after the age of 60, are important causes of morbidity and mortality.The morbidity and mortality rate of the patients who have chronical kidneydisease has increased because of the cardiovascular reasons. Arterial stiffness is a value that is measured as pulse wave velocity between the carotid and femoral arteries and this value is assumed as a predictor of the cardiovascular events. By comparison with normal cases, the patients who have chronical kidney disease are prone to increased arterial stiffness and this condition attributes to the cardiovascular mortality.The patients who have chronical kidney disease and also disregulated blood sugar have definitely increased atherosclerosis and arterial stiffness.But the relationship between normal HbA1c values and arterial stiffness is unclear among the people who have chronical kidney disease but no DM. In our study,we aimed to detect the relationship between the HbA1c value and pulse wave velocity value among the cases who have stage 2-3-4 chronical kidney disease with no diabetes.In addition to this aim, we tried to investigate that whether the pulse wave velocity value is affected by age,gender,blood pressure,creatinin clearence,the chronical kidney disease duration,body mass index,the medications used,smoking,serum and urine electolyte values. In our study, we enrolled 30 males and 21 female patients who are on the nephrology outpatient service follow-up.Their serum and urine biochemical values are investigated.Their blood pressure and pulse wave velocity values are measured by applanation tonometry device(Sphygmocor Vx software AtCor Medical, Sydney, Australia).The provided values have been analyzed and subgroup comparisons have been made.As a result,we have detected an independent relationship between the pulse wave velocity value and sistolic blood pressure (p:0.0001) and HbA1c value (p:0.044).But we have detected no relationship between the pulse wave velocity value and age, body mass index,HT,peripheral or coronary arterial disease existence, the usage of antiaggegating,anti-hypertensive or antihyperlipidemic medication,smoking or the duration of chronical kidney disease.