Kazein fosfopeptit amorf kalsiyum fosfatın mine erozyonunu önleme etkisinin in vitro olarak incelenmesi
Amorphous calcium phosphate casein fosfopeptit examined in vitro the effect of preventing the erosion of the enamel of
- Tez No: 414906
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL KARGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Amaç: CPP-ACP içeren ajanların mine erozyonuna karşı koruyucu etkisinin incelenmesi ve farklılıklarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: 49 daimi diş mine örnekleri Deiyonize Su, Tooth Mousse, MI Paste Plus, Clinpro White Varnish, MI Varnish, Colgate Sensitive Pro-relief ve Duraphat olarak 7 gruba ayrılmıştır.Stimüle insan tükürüğü içinde bekletildikten sonra,Deiyonize Su grubu mine örneklerine ajanlar uygulanmış, Coca-Cola içinde bekletilmiş,Ca+2 miktarı Atomik Absorpsiyon Spektrometresi ile, Yüzey pürüzlülüğü Atomik Kuvvet Mikroskobu ile ölçülmüş, başlangıç ve erozyon sonrasında yüzey mikrosertliğindeki azalma % olarak (%SMHR) hesaplanmıştır.Sonuçlar ANOVA ve t-testler ile istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the in vitro effect of CPP-ACP containing agents on protective enamel erosion. Material-methods: A total of 49 enamel samples were prepared from human molars, divided into 7 groups as; Deionized water, Tooth Mousse, MI Paste Plus, Colgate Sensitive Pro-relief, MI Varnish, Clinpro White Varnish, Duraphat. For the remineralization process stimulated human pooled saliva was used. After treatment, all of enamel samples exposed to 10 mlt. Coca Cola. Ca++ released was determined by AAS.The surface topography was evaluated by AFM. Surface microhardness of enamel were analyzed, %SMHR (Surface Microhardness Reduction)was calculated. Data were analyzed with repeated measures ANOVA.