Değişik tekniklerle elde edilen metal seramik altyapılarda porselen fırınlama aşamaları sonrasında marjinal uyumlarında meydana gelen değişikliklerinin in vitro olarak incelenmesi
In vitro evaluation of marginal adaptation of metal ceramic copings fabricated by different techniques after porcelain firing stages
- Tez No: 414905
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM BEGÜM TÜRKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: Değişik metal altyapı teknikleriyle elde edilen metal seramik üç ve dört üyeli sabit köprü restorasyonlarının, porselen fırınlama öncesi ve sonrası marjinal uyumlarında meydana gelen değişikliklerin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Kesilmiş küçük azı ve büyük azı dişlerini taklit edecek şekilde paslanmaz çelik alaşımdan 30'ar adet üç ve dört üyeli toplam 60 adet köprü modeli hazırlandı. Örnekler; her grupta 10'ar adet üç ve dört üyeli köprü olacak şekilde rastgele üç gruba ayrıldı ve lazer sinterleme (LS) (Eosint M 270, EOS, Almanya), CAD/CAM metal frezeleme (MF) (Yenamak D 40, Yenadent, Türkiye) ve konvansiyonel mum uçurma tekniği (KM) ile metal altyapılar üretildi. Metal altyapılar paslanmaz çelik modellere yerleştirildi. Porselen fırınlama öncesinde ve sonrasında elde edilen silikon replikalardan kesitler elde edilerek restorasyonların marjinal uyum değerleri ışık mikroskobu (Leica Cambridge, Cambridge, İngiltere) ile ölçüldü. İstatistiksel analiz için Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve normal dağılım göstermeyen parametrelerin gruplar içi karşılaştırılmasında Wilcoxon işaret testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Comparison of marginal fit changes between three- and four-units metal ceramic fixed partial dentures fabricated by three different metal framework techniques before and after veneering. Material and method: A total of 60 three- and four- unit fixed partial dentures model representing prepared premolar and molar teeth were fabricated from stainless steel. Samples were randomly divided into three groups to fabricate metal ceramic fixed partial denture frameworks with laser sintering (LS) (Eosint M 270, EOS, Munich, Germany), CAD/CAM milling (CM) (Yenamak D 40, Yenadent, Istanbul, Turkey) and conventional lost wax (LW) techniques. Metal frameworks were put on stainless steel models. Before and after porcelain firing, cross-sections from silicone replicas were examined and measured with a light microscope (Leica Cambridge, Cambridge, England). For statistical analysis, Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis test were used, Wilcoxon Signed Ranks test was used for comparison of parameters which were not normally distributed in the groups.