Akciğer maturasyonu için maternal kortikosteroit uygulaması öncesi ve sonrası fetal akciğer ultrasonografik görüntülerinin dijital doku çözümlemesi yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of fetal lung ultrasound images with quantitative texture analysis before and after maternal corticosteroid treatment for lung maturation
- Tez No: 414918
- Danışmanlar: PROF. DR. MEKİN SEZİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada akciğer maturasyonu için antenatal betametazon uygulanması öncesi ve sonrasında pulmoner ultrasonografi görüntülerinin, görüntü işleme teknikleri kullanılarak kantitatif doku analizi ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Kortikosteroit tedavisinin fetal akciğerlerde, ileri görüntü analiz teknikleri ile gösterilebilen doku değişikliklerine yol açtığı hipotezi kurulmuştur. Kliniğimizde erken doğum tehdidi olan gebeliklere ait maternal betametazon tedavisinden önce ve sonra prenatal ultrasonografi görüntüleri (n=20) elde edildi ve her iki fetal akciğerin net olarak görüntülendiği transvers torakal kesitleri kaydedildi. Daha sonra, 64x64 piksel büyüklüğünde ilgi bölgelerinden (region of interest: ROI) özniteliklerin elde edilmesi için MATLAB R2014a yazılımı kullanılarak değişmez moment (invarient moment: IM), gri seviye eş oluşum matrisi (grey level co¬occurrence matrix: GLCM) ve dalgacık dönüşümünü (wavelet analysis: WA) içeren görüntü işleme teknikleri kullanıldı. Hesaplanan özellikler için steroit öncesi ve sonrası değerler (sırasıyla IM, GLCM ve WA için n=7, n=8 ve n=144) nonparametrik Wilcoxon testi kullanılarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
We aimed to evaluate the quantitative texture analyses of pulmonary ultrasound images before and after antenatal betamethasone administration for lung maturation, using image processing techniques. We hypothesized that corticosteroid treatment will lead to textural changes in fetal lungs detected by advanced image analysis techniques. Prenatal ultrasound images recorded before and after maternal betamethasone treatment in pregnancies with a diagnosis of threatened preterm delivery (n=20) at our unit were reviewed, and transverse thorax sections with both fetal lungs clearly visible were retrieved. Afterwards, image processing techniques including invariant moments (IM), grey level co-occurrence matrix (GLCM), and wavelet analysis (WA) using MATLAB R2014a software were used to extract the features from a region of interest (ROI) of 64x64 pixels. The computed features (n=7, n=8, and n=144 for IM, GLCM and WA, respectively) were compared using Wilcoxon signed-rank test.