Sezaryen ile doğum yapan term ve preterm gebelerde maternal ve umbilikal kord HE 4 düzeyleri
He4 levels in term and preterm pregnant patients whogave birth with ceserian section
- Tez No: 530137
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY KÜÇÜKÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Sezeryan ile doğum yapan preterm ve term gebelerin maternal ve fetal kord kanlarında Human epididimis protein 4 ( HE4 ) düzeyini karĢılaĢtırmak ve bu çalışma kapsamında HE4'ün fetal akciğer matüritesi, yenidoğanın yoğun bakım ihtiyacı, Apgar skoru, yenidoğan doğum kilosu arasındaki ilişkinin incelenmesi Gereç ve Yöntem: Kontrol grubunda term gebeliği olan (≥37 hafta) 52 gebe ile preterm gebeliği olan ( 24 – 37 hafta arası ) 30 gebe olmak üzere toplamda 82 gebe çalışmaya dahil edildi. Maternal venöz kanda ve fetal umblikal kordda HE4 düzeyleri çalışıldı. Akciğer matürasyonunun belirteci amniyon mayisinde lamellar body düzeyinin ölçülmesi ile belirlendi. Yenidoğanların doğum kiloları, 1. Ve 5. dakika Apgar skorları, yoğun bakım takibi varlığı değişkenleri arası ilişkisi değerlendirildi. Term, preterm gruplar dışında subgruplarda (erken preterm, geç preterm, erken term ve term) tüm parametreler karşılaştırıldı. Bulgular: Gebeler arasında maternal demografik özellikler açısından anlamlı farklılık gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare the level of human epididymis protein 4 (HE4) in maternal and fetal cord blood of preterm and term pregnant women who had a cesarean section and also to investigate relations fetal lung maturation, neonatal intensive care needs, apgar score, neonatal birth weight between HE4. Materials and Methods: In control group, a total of 82 pregnant consisting of 52 women with term pregnancy (≥37 weeks) and 30 women with preterm pregnancy (24 to 37 weeks) were included in the study. HE4 levels were studied in maternal venous blood and fetal umbilical cord. The marker of lung maturation was determined by measuring the level of lamellar body in amniotic fluid. The relationship between birth weight of newborns, APGAR scores of 1st and 5th minutes, presence of intensive care follow-up variables were evaluated. On Subgroups other than term and pretem (early preterm, late preterm, preterm and term), all parameters were compared. Results: There was no difference between pregnant women's maternal demographic characteristics.