Ülkü dergisinin Türk düşünce hayatındaki yeri
  1. Tez No: 41492
  2. Yazar: MUSTAFA ORAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KURTUŞ KAYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
109 ÖZET Ülkü dergisi, 1933-1950 yılları arasında Halkevleri Merkez Yayın Organı olarak çıkmıştır. Bu yıllar arasında üç seri halinde yayınlanmıştır-. I. seri (1933-41), Yeni Seri (1941-46) ve III. Seri (1947-50). I. Seri'de sosyolji, felsefe, köycülük, dil ve tarih konuları ağırlıktadır. Yeni Seri'de edebiyat ve folklora öncelik verilmiştir. III. seri ise popüler bir özellik göstermektedir. M. Fuad Köprülü, Ahmet Kutsi Tecer ve Mehmet Tuğrul dergi nin belli başlı yöneticileridirler. Yöneticilerinin ilgi alanları, derginin içeriğini de yakından etkilemiştir. ülkü dergisinde dönemin önde gelen aydınları yazmıştır. Bu aydınlardan bazıları şunlardır: Ahmet Hamdi Tanpınar, Ahmet Kutsi Tecer, Nurullah Ataç, Mustafa Nihat Özön, Bedrettin Tuncel, Necip Ali Küçüka, Nusret Kemal Köymen, Hilmi Ziya Ülken, Ziyaettin Fahri Findıkoğlu, Fazıl Ahmet Aykaç, Mehmet Emin Erişirgil, Mümtaz Turhan, vd. Dergi aydın kesime hitap etmeyi amaçlamıştır. Bunun dışında kalan ke sime, başka yayınlarla ulaşılmaya çalışılmıştır. Derginin çıkış amacı, yeni neslin dev rim heyecanını beslemek ve toplumda devrimin ilkelerini yaygınlaştırabilmektedir. Bu işin öncülüğünü de, Ülkü aracılığı aydınlar üstlenmiştir. Yeni Türkiye'nin ekono mik politik ve sosyal alanlardaki yapılanma çalışmaları dergide açıkça görülebilir. Cumhuriyet dönemi Türk düşün ve kültür hayatının bütünsel olarak anlaşılabilmesi için, diğer kaynaklarla birlikte dergilerin de incelenmesi gerekmek tedir. Bu bakımdan Ülkü dergisi, hem çıktığı yıllar ve hem de dergide savunulan düşünceler dikkate alınırsa iyi bir kaynak niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
110 SUMMARY ülkü is a periodical which had been published during the years 1933-1950 as a central publication of national People's Houses. Among these episode, this periodical had been published as three serial publications. The first serial had been published between the years 1933-41, the second serial during the years 1941-46 and the third serial had been published between the years 1947-50. Sociology, philosophy, history, linguistic and country estate were the major issues at the first serial. Although the folklore and the literature had a priority at the new serial. The most popüler topics had appeared at the third serial. M. Fuad Köprülü, Ahmet Kutsi Tecer and Mehmet Tuğrul were the certain and well known directors of this periodical. The views, concerns and interests of these directors also influenced and reflected to the concept of the periodical. The articles by the most distinctive and brillant writers among this period had been published at the periodical“Ülkü”. The most famous writers are as follows: Ahmed Hamdi Tanpmar, Ahmet Kutsi Tecer, Nurullah Ataç, Mustafa Nihat Özön, Bedrettin Tuncel, Necip Ali Küçüka, Nusret Kemal Köymen, Hilmi Ziya ülken, Ziyaettin Fahri Fındıkoğlu. Fazıl Ahmet Aykaç, Mehmet Emin Erişirgil, Mümtaz Turhan and so on. The aim of this periodical was to influence the distinct, bright and intellectual population of the society. These well known authors leaded and promoted the actions through the periodical Ülkü. The integrated and constructed workshop activities about economical, political and social fields of the new Turkey can be seen obviously in the concept of the periodical Ülkü. The other publications and literature sources sould be searched and reviewed due to understand and to analyze the Turkish comprehension and the cultural life specifications of the Republic period in the right manner. In spite of the fact that the periodical“Ülkü”can be taken as a satisfying literature source when we concider the defended thougts which had been mentioned, and the years it was published.