Pulmoner BT anjiografide farklı kv değerlerinin etkinliği ve oksidatif stres parametrelerinin değerlendirilmesi
Investigations of oxidative stress parameters and effectivenes of different kv values in pulmonary CT angiography
  1. Tez No: 414923
  2. Yazar: GÜRSEL ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KAYAN, YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SAYGIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, çok kesitli bilgisayarlı tomografi pulmoner anjiyografi uygulamalarında optimal kilovolt değeri belirlemek ve tanıyı etkilemeyecek mümkün olan en düşük radyasyon maruziyeti ve bunun sonucu olarak en az DNA hasarı ve oksidatif hasar ile tetkikin uygun görüntü kalitesinde yapılabilirliğini araştırmaktır. Bu çalışmada pulmoner tromboemboli ön tanısı ile başvuran toplam 123 olgu 128 kesit bilgisayarlı tomografi (BT) cihazı (Definition AS, Siemens Medical Solutions, Forchheim, Germany) yardımıyla 80, 100 ve 120 gibi üç farklı kilovolt değeri kullanılarak 3 gruba ayrıldı. Tüm gruplardaki olgular; maruz kaldıkları ortalama radyasyon dozu, pulmoner arter atenüasyon değerleri ve opasifikasyonu, görüntü kalitesi ve hareket artefaktları açısından karşılaştırıldı. Çekim öncesi ve sonrasında alınan kan örneklerinde DNA hasarı ve oksidan–antioksidan parametrelere çalışıldı. Maruz kalınan radyasyon dozu açısından üç grup arasında anlamlı farklılık bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the optimal bias potential value (kV) of the multislice computed tomography angiography and investigate the lowest radiation level for radiation induced mininum DNA damage and oxidative stress and impact on patient in additin to feasibility of a sufficient image quality which was optimized by the lowest radiation exposure which will not affect the diagnosis. In this study, 123 cases who had initial diagnosis of pulmonary thromboembolism were divided into three groups of 80, 100 and 120 kilovoltage bias potential of 128 slice computed tomography (Definition AS, Siemens Medical Solutions, Forchheim, Germany) Radiation exposure doses, attenuation values and opacification of pulmonary arteries, quality of images and movement artifacts were compared in all groups. DNA damage and oxidant-antioxiand level in blood samples were analyzed before and after exposition. Significant differences was detected regarding radiation exposure doses (p < 0,001) where the minimum radiation exposure was achieved with 80 kilovoltage potential. For attenuation values of pulmonary arteries, important differences between groups was reached (p < 0,05) and higher attenuation were achieved by using 80 kilovoltage. No compelling difference for image quality, opacification of pulmonary arteries and movement artifact was seen among the groups.