Topikal kaspofungin, vorikonazol ve anidulafunginin candida albicans keratitinde etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of clinical and histopathological effect in treatment with topical caspofungin, voriconazole and anidulafungin in the candida albicans keratitis
  1. Tez No: 414922
  2. Yazar: NAZİRE DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM TÖK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dünyadaki başlıca tek taraflı körlük nedenlerinden biri olan fungal keratitler, halen göz hekimlerini endişelendiren ürkütücü bir hastalık olmaya devam etmektedir. Çalışmalar son 40 yıl süresince hastalığın sıklığında artış olduğunu göstermektedir. Fungal keratitler, yeterli etkinlikte antifungal ilaçların olmaması ve tanıda gecikilmesi nedeniyle ağır seyretmekte ve göz kaybına kadar ilerleyebilen klinik durumlarla karşılaşılmaktadır. Bu çalışmada debride edilen kornea epiteli üzerine Candida albicans (ATCC10231) inokule edildi. İnokulasyondan 72 saat sonra topikal tedaviye başlandı. Uygulama birinci gruba 0,9% NaCl (kontrol grubu), ikinci gruba %0,5 kaspofungin, üçüncü gruba %0,5 anidulafungin, dördüncü gruba %1 vorikonazol şeklinde ilk 12 saat yarım saat aralarla, sonraki dönemde bir saatlik aralarla 3 gün uygulandı. Tedavi sırasında 36. ve 72. saatlerde klinik değerlendirme yapıldı. Klinik değerlendirme skoru hesaplandı. Topikal uygulama bittikten 12 saat sonra genel anestezi altında kornea dokusu limbusdan çıkarıldı. Alınan kornea steril ortamda ikiye bölündü. Korneanın yarısı mikrobiyolojik inceleme için kullanıldı. Her bir grup SDA'a ekildi ve üreyen koloniler sayılarak KOB, KOB/gr hesaplandı. Diğer yarısında histopatolojik inceleme için 3 µm kalınlıkta kesitler aLınarak PAS ve H&E boyama ile invazyon derinliği değerlendirildi. Kontrol, kaspofungin, anidulafungin ve vorikonazol gruplarında 72. saatte klinik değerlendirme skoru sırasıyla 9-10 (9,60±0,54), 3-7 (4,66±1,63), 1-3 (2,50±0,83), 4-8 (6,50±1,64) idi. Mikrobiyolojik incelemede KOB/gr oranı gruplarda sırasıyla 857,14-13333,33 (5549,20±5113,54), 0-2857,14 (809,52±1120,00), 0, 0-25000 (8678,57±10078,62) idi. İnvazyon derinliği gruplarda sırasıyla 50 µm, 20 µm, 0 µm, 85 µm idi. Klinik, mikrobiyolojik ve patolojik veriler ışığında Candida albicans keratitinde en etkili ajan anidulafungin, sonrasında kaspofungin olduğu görüldü. Vorikonazol grubunda ise iyileşme olmamasının nedeni vorikonazolün, Candida albicans'a yeterli etkinlikte olmaması ve korneaya toksik etkisi olduğu düşünüldü. Candida albicans keratitinde anidulafungin ve kaspofungin topikal olarak güvenle kullanılabilecek antifungal ajanlardır.
Özet (Çeviri)
Fungal keratitis is one of the major causes of unilateral blindness in the world. Eye physicians are still afraid of this disease. Studies show that an increase in the incidence of the disease in the last 40 years. Fungal keratitis is a severe disease because of insufficient efficacy of antifungal medications and delayed diagnosis. Keratitis may lead to loss of eye. In this study, Candida albicans was inoculated on the corneal epithelial debridement (ATCC 10231). 72 hours after inoculation topical treatment began. Animals were randomly assigned to treatment with 0.9% NaCl (control group), 0.5% caspofungin, 0.5% anidulafungin, 1% voriconazole (n=6 rabbits in each group). For the first 12 hours, treatment was repeated every 30 minutes, and than resumed at hourly intervals for 3 days. Clinical evaluation was performed at 36th and 72nd hours during treatment. Clinical evaluation scores were calculated. 12 hours after topical application, corneal tissue was removed under general anesthesia. In a sterile environment post-mortal cornea was divided in two pieces. Treatment effects were evaluated by clinical assessment, fungal culture and histopathology. In control, caspofungin, anidulafungin and voriconazole groups at 72nd hours of clinical assessment score was 9-10 (9,60±0,54), 3-7 (4,66±1,63), 1-3 (2,50±0,83), 4-8 (6,50±1,64) respectively. Microbiological examination was 857,14-13333,33 (5549,20±5113,54), 0-2857,14 (809,52±1120,00), 0, 0-25000 (8678,57±10078,62) respectively. By histopathology, the mean hyphal density was 50 µm, 20 µm, 0 µm, 85 µm respectively. According to the clinical, pathological and microbiological datas the most effective agent of the Candida albicans keratitis is anidulafungin, and the second is caspofungin. The reasons of the lack of improvement in the voriconazole group, sufficient activity to Candida albicans and corneal toxicity of voriconazole were thought. Anidulafungin and caspofungin are topical antifungal agents that can be used safely in the Candida albicans keratitis.