Damızlık yumurta tavuğu rasyonlarına organik ve inorganik çinko ilavesinin performans, yumurta kalitesi, kuluçka özellikleri ve civciv kalitesi üzerine etkileri
The effects of organic and inorganic zinc supplemented with breeding laying hens rations on performance, eggs quality, hatching traits and chick quality
  1. Tez No: 414924
  2. Yazar: AHMET NURİ TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TARKAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmada, damızlık yumurta tavuğu rasyonlarına farklı formda organik ve inorganik çinko ilavesinin, yumurta verimi, yumurta ağırlığı, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, kuluçka sonuçları ve civciv kalitesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Araştırma Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü'nde yürütülmüş ve araştırmanın hayvan materyalini, toplam 216 adet Barred Rock tavuğu ile 18 adet Rhode Island Red horozu, yumurtacı hattı oluşturmuştur. Denemeye 48 haftalık yaşta başlanmış ve 16 hafta sürdürülmüştür. Rasyona farklı formda organik veya inorganik çinko ilavesi yapılarak 6 deneme grubu oluşturulmuştur. Kontrol ve deneme grupları rasyonları ortalama % 17 ham protein ve 2800 kcal/kg metobolik enerji içerecek şekilde düzenlenmiştir. Kontrol grubu çinko içermeyen mineral karması ile hazırlanmıştır. Çinko içermeyen gruba ek olarak, birinci gruba, 60 mg/kg Çinko-Avila, ikinci gruba ZnSO4, üçüncü guruba Çinko-RedoxMin, dördüncü gruba, ZnO beşinci gruba ZnCl2 katılmıştır. Araştırma rasyonuna 60 mg/kg Zn-Avila katılmasının yem tüketimini, yumurta şekil indeksini ve kabuk mukavemetini olumsuz etkilediği, 60 mg/kg ZnSO4'ın şekil indeksini, ak indeksini ve haugh birimini, 60 mg/kg Zn-RedoxMin'in yumurta ağırlığını ve yumurta şekil indeksini olumlu yönde etkilediği, civciv kalitesi ve ağırlığını iyileştirdiği, ak indeksi ve haugh birimini olumsuz etkilediği, ZnCl2'ün yemden yararlanma ve kabuk mukavemetini olumlu etkilediği, şekil indeksi değerini azalttığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, the effects of different forms of organic and inorganic zinc supplementation to breeding laying hens rations, egg production, egg weight, feed intake, rate of feed, effects on hatching results and chick quality were investigated. The study was conducted in Ankara Poultry Research Institute and research animal material, a total of 216 Barred Rock chicken with 18 Rhode Island Red rooster has established laying line. Trials have started in 48 weeks of age and continued for 16 weeks. The addition of different froms of organic or inorganic zinc ratios 6 experimental group was formed. The control and experimental groups rations was designed as contained 17% crude protein and 2800 kcal / kg metabolizable energy. The control group was prepared by zinc-free mineral mix. Additionally at non-zinc group, 60 mg / kg of Zinc-Avila, ZnSO4, Zinco-RedoxMin, ZnCl2 and ZnO was added respectively group 1-5. In the study; 60 mg / kg Zn-Avila supplementation to rations, had negative effects on feed consumption, egg shape index and shell strength, 60 mg / kg ZnSO4 supplementation had positive effects on shape index, flow index and Haugh units, 60 mg / kg Zn-RedoxMin supplementation had positive effects on egg weight and egg shape index and also it improved the chick quality and the chick weight, but on albumen index and Haugh unit its adverse effects were observed, ZnCl2 supplemetation had positive effects on feed conversion and shell strength but it reduced the value of the index figure.