İzole gebe sıçan myometriyumunun kasılma hareketleri üzerinde adrenerjik, purinerjik, kannabinoid ve RHOA/RHO-kinaz sistemlerine etkili ajanların yanıtlarının incelenmesi
Investigation of the contraction/relaxation effects of the adrenergic, purinergic, cannabinoid and RHOA/RHA-kinase systems on isolated pregnant rat myometrium
- Tez No: 414947
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT SARAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, izole gebe sıçan myometriyumunun kasılma hareketleri üzerine çeşitli sistemler aracılığıyla etkisini gösteren ajanların yanıtlarının incelenmesi konu edilmektedir. Erken doğum dünya genelinde nedeni tam olarak anlaşılamamış ve önlenmesi için yeterli tedavi yöntemleri geliştirilememiş bir halk sağlığı sorunudur. Mevcut tokolitik ajanların etkinliği ve güvenliği ile ilgili var olan eksiklikler, önemli maternal ve fetal yan etkilerin gözlenmediği yeni uterus gevşetici ilaçların geliştirilmesini gerektirmektedir. Ritmik uterus kasılmaları doğumda önemli bir role sahiptir. Çeşitli uyarıcı ve inhibe edici yolaklar uterus gevşemesi ve kasılması arasındaki dengeyi gebelik sırasında düzenlemektedirler. Fakat her iki zıt fonksiyonel durum arasında gerçekleşen önemli değişiklikler ve etkileşimler henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Adrenerjik, purinerjik, kannabinoid ve rhoA/rho-kinaz sistemleri üzerinden etkilerini gösteren ajanların uterus hareketleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi erken doğumun önlenmesi için umut vaat eden yeni araştırmalar arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study investigation of the contraction/relaxation effects of the various systems on isolated pregnant rat myometrium is mentioned. The exact cause of preterm birth which is a major health problem throughout the world is not understood and adequate treatment methods have not been yet developed for the prevention. As efficacy and safety deficiencies are stated for available tocolytic agents, there is need to develop new uterine relaxant drugs in which maternal and fetal side effects are not observed. Rhythmic uterine contractions at birth have an important role. Various stimulating and inhibitory pathways regulate the balance between the relaxation and contraction of uterus during pregnancy. However the significant changes and interactions that take place between the two opposite functional status are not yet fully understood. Researches of the effects of adrenergic, purinergic, cannabinoid and rhoA/rho-kinase agents on uterine contraction/relaxation is one of the most promising approach for the prevention of preterm labor.