Tip-2 diyabetli ve meme kanserli hastalarda insan antimikrobiyal katyonik peptitlerin düzeylerinin araştırılması
Investigation of antimicrobial cationic peptides levels among the patients who have type 2 diabetes mellitus and breast cancer
- Tez No: 414946
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL KENAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Onkoloji, Biochemistry, Oncology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, Tip-2 diyabeti olan ve olmayan meme kanserin de ve yalnızca tip-2 diyabetli bireylerin serumlarında antimikrobiyal etkili katyonik peptidlerin (HNP-3, HNP-4, LL-37, HBD-1, HBD-3) ve D vitaminin düzeyleri ölçülmüştür. Çalışmanın amacı meme kanseri ve Tip2 diyabette bu parametrelerin düzeylerinin saptanarak kontrol grubuna ve birbirlerine göre farklılıklarının belirlenmesidir. Deneysel verilere göre; Her bir gruptaki bireylerin HNP-3 değerleri karşılaştırıldığında gruplar arasındaki farklılık önemli bulunmuştur(p0,05). Gruplara ait HNP-4, LL-37, HBD-1 ve HBD-3 ölçümleri karşılaştırıldığında ise farklılık önemsiz bulunmuştur. (p>0,05). D vitamini yönünden gruplar karşılaştırıldığında farklılık önemli bulunmuştur (p0,05). Çalışmamızda antimikrobiyal etkili katyonik peptidlerin hastalıkla ilişkileri incelendiğinde; Tüm peptitlerin meme kanserinde arttığı, diyabette ise α defensinler hariç diğer üçünde (LL 37, HBD1 ve 3) artış olduğu saptanmıştır. Birçok kanser araştırmalarında her ne kadar antimikrobiyal etkili katyonik peptitlerin tümör belirteci olabileceği söylense de bulgularımız böyle bir tespitte mutlaka diyabet varlığının araştırılmasının gerekliliğini ortaya koymuştur. Aksi takdirde yalancı pozitif sonuçlar hatalı teşhis ve tedavilere neden olabilir. Diğer taraftan diyabet grubunda α defensinlerin miktarlarının azalması bağışıklık sistemlerini olumsuz etkileyerek düşüreceğinden enfeksiyonlara yakalanma riskleri de artacaktır.
Özet (Çeviri)
İn this study it was measured antimicrobial cationic peptides levels and vitamin D levels among the patients who have only breast cancer, only type 2 diabetes mellitus, both type 2 diabetes mellitus and breast cancer. Aim of the study is to determine these parameter levels on breast cancer and type 2 diabetus mellitus and find out the differences among themselves and control group.