Obeziteye bağlı risk faktörlerinin bel çevresiyle ilişkisininincelenmesi
The study of the relatonship between the obesi̇ty-related risk factors and waist circumference
  1. Tez No: 414948
  2. Yazar: RABİA BAŞARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Obezite (şişmanlık), vücudun yağ kitlesinin yağsız (kas) kitleye oranının aşırı artması sonucu boya göre ağırlığın olması gereken düzeyin üzerine çıkmasıdır (1). Dünya Sağlık Örgütü'nün kuruluş yasasındaki sağlık tanımına bakıldığında şişmanlık ile sağlığın bir arada olamayacağı görülmektedir. Çünkü sağlık, sadece hastalık ve sakatlık halinin olmayışı değil, bedensel, ruhsal ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir. Güncel çalışmalar; tüm dünyada ve Türk toplumunda obezite prevalansının artmakta olduğunu göstermektedir. Yapılan çalışmaların çoğunda obezitenin tanımlanmasında Beden Kitle İndeksi kullanılmaktadır. Biz bu çalışmada obezitenin tanımlanmasında bel çevresini kullandık ve bel çevresinin obeziteden kaynaklanan risk faktörleriyle ilişkisini araştırdık. Bu çalışmada Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana- bilim Dalı tedavi ünitesine temmuz 2012-aralık 2013 tarihleri aralığında gelen 180 bireyin dosya kayıtları kullanılmıştır. Bu üniteye baş vuran bireylerin Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Kardiyo Pulmoner Rehabilitasyon tedavi ünitesine seçilmeden önce fiziksel ve biyokimyasal ölçümleri alınmıştır (boy uzunluğu ,vücut ağırlığı, yaş, cinsiyet, trigiserit, açlık kan şekeri, sistolik kan basıncı, diyastolik kan basıncı, total kolesterol, hdl, ldl ). Biz bu çalışmada bireylerin fiziksel ve biyokimyasal ölçümleri içinden eksiksiz olarak ölçülmüş obezite ile ilgili risk faktörlerini seçilmiştir. Bu değişkenlerle bel çevresi ilişkisini araştırdık, beden kitle indeksi ile ilgili ilişki sonuçlarıyla da karşılaştırdık.
Özet (Çeviri)
Obesity is the extreme increase in the ratio of the body fat mass to the soft lean mass.As a result of this weight rises above the level required. According to the definition of health legislation in the foundation of the World Health Organization obesity means that excess body fat is unhealty for a person because metabolically healthy obesity is not common. Health is not just the absence of disease and infirmity. Also physical, mental and social well-being is necessary. All over the world and in Turkish society, recent studies showthat prevalance of obesity has been increasing. Body Mass ndex is used to identify obesity in most of the studies. In this study we used waist circumference to identify obesity and we investigated the relationship between waist circumference and risk factors caused by obesity. In this study, 180 individual file records in July 2012- December 2013 from the treatment unit in the Department of Physical Medicine and Rehabilitation of Sivas Cumhuriyet University were used. The physical and biochemical measurement of the individuals admitted to this unit were taken ( height, weight, age, gender, trigiserit, fasting blood glucose, systolic blood pressure, total cholesterol, HDL, LDL ) before they were electec to the Cardio Pulmonary treatment unit of the Department of Physical Medicine and Rehabilitation. In this study, we chose the risk factors associated with obesity, measured as complete. We investigated the relationship between waist circumference and these variables and we compared it with the results associated with body mass index.