İskeletsel sınıf II tedavilerinin profile etkisinin farklı burun tiplerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of the nose types effects on the profi̇le aesthetics obtained with different treatments of skelatal class II malocclusion
- Tez No: 414955
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ALTUĞ BIÇAKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, iskeletsel sınıf II erişkin hastalarda, kamujlaj tedavisi ile ortognatik cerrahi tedavisi sonunda elde edilecek profillere farklı burun tiplerinin estetik açıdan etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, Cumhuriyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı arşivinden seçilen iskeletsel Sınıf II erişkin bir hastanın tedavi öncesi profil fotoğrafı üzerinde, bilgisayar yazılımı kullanılarak kamuflaj tedavisini temsilen üst dudağı bir miktar geri düşürülmüş bir fotoğraf; ortognatik cerrahi tedavisini temsilen alt çenesi öne alınmış bir fotoğraf elde edilmiştir. Böylelikle tedavi öncesi, kamuflaj tedavisi ve ortognatik cerrahi sonrası olmak üzere üç farklı profil oluşturulmuştur. Elde edilen bu üç profil üzerine altı farklı burun tipi yerleştirilerek toplam 18 profil fotoğrafı elde edilmiştir. Bu fotoğraflar 31 ortodontist, 34 plastik cerrah ve 34 halktan seçilen kişilerin oluşturduğu 3 gruba posta yoluyla veya elden ulaştırılarak estetik açıdan 0-100 puan aralığında değerlendirmeleri istenmiştir. Çalışmamızın sonuçlarına göre; Ortodontistlerle plastik cerrahlar arasında estetik algı yönünden tam bir uyum söz konusuyken; halk ile bu iki meslek grubu arasında sadece konveks sırtlı burun profillerinin değerlendirilmesinde fark bulunmuş, halk bu profillere daha düşük puan vermiştir. Halk nezdinde konveks bir buruna sahip olmanın profil tipinden çok daha büyük bir estetik kayba neden olduğu, düz sırtlı burun tiplerinin ise her üç grup tarafından da konveks burun tiplerine göre daha kabul edilebilir bulunduğu görülmüştür. Cinsiyet yönünden değerlendirildiğinde, kadınların profil tipi fark etmeksizin konveks burun tiplerini erkeklere göre daha az çekici buldukları görülmüştür. Mesleki tecrübenin estetik algı üzerinde bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Hiçbir burun tipinde kamuflaj tedavisi profilde anlamlı derecede olumsuz bir etkiye neden olmamıştır. Konveks burun tiplerinden birine sahip bir hastada hangi tedavi seçeneği uygulanırsa uygulansın, estetik bir sonuç için mutlaka rinoplasti tedavisinin de tedavi planına dahil edilmesi gerektiği görülmüştür. Tedavi planı belirlenirken sadece sefalometrik analiz ve klinik değerlendirmenin yeterli olmayacağı; hem tedavi seçenekleri sonundaki tahmini profillerin hasta ve hasta yakınlarıyla paylaşılıp onların da fikirlerinin alınması gerektiği hem de daha estetik bir sonuç için tedavi başında Ortodonti-Plastik Cerrahi konsultasyonunun oldukça önemli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate aesthetic effects of the nose types on the profiles which obtained at the end of camouflage treatment and orthognathic surgery. For this purpose, except pre-treatment Cl II profile, we created a camouflage profile and a mandibular advancement surgery profile by using a computer software. Thus, three different profiles were obtained. Than, six nose types placed on each of these three profiles and so 18 profile photos were obtained. Profile attractiveness of these 18 photos were asked to score between 0-100 points from 31 orthodontists, 34 plastic surgery and 34 lay persons. According to the results of this study; There was a fully accordance between orthodontists and plastic surgeries at assessment of the all profiles. But lay persons differed from professionals at assessment of the profiles with droopy nose types. They gave very low score to these profiles. In terms of lay persons, whatever treatment options were chosen, it was not possible to achieve an aesthetic profile with droopy nose types. In each profile type, while the straight nose types were received highest score, droopy nose types were received lowest score from the all judge groups. Women assessed the all profiles with droopy nose types as less attractive when compared with men. There was no effect of professional experience on the aesthetic perception. In any nose types, camouflage treatment did not cause adverse effect on the profile attractiveness. For an aesthetic result, rhinoplasty operation must be included in the treatment plan at droopy nose types.