Spor tesislerinde örgütsel özdeşleşme ve örgütsel güven ilişkisi
Organizational identification and relationship of trust in sport facility
  1. Tez No: 414983
  2. Yazar: ONUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN YONCALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Araştırma kapsamında, spor tesislerinde çalışanların örgütsel güven ve örgütsel özdeşleşme düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda araştırmada, Ankara İli'nde bulunan belediyeye bağlı spor tesislerinde çalışan 123 ve özel spor işletmelerinde çalışan 99 olmak üzere toplam 222 spor tesisi çalışanı ile görüşülmüştür. Araştırma sonucunda katılımcıların örgütsel özdeşleşme düzeyleriyle örgütsel güven düzeyleri arasında yüksek derecede, pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu bulgulanmıştır. Bulunan sonuçlara katılımcıların örgütsel güvenleri arttıkça örgütsel özdeşleşme düzeyleri ve örgütsel güven düzeyleri arttıkça örgütsel özdeşleşme düzeyleri artmaktadır.
Özet (Çeviri)
This survey of employees in sports facilities aimed to investigate the relationship between organizational trust and organizational identification levels. In line with this study, it was interviewed in 222 sports facilities and 123 employees, including employees working in private business in the municipal sports facilities in Ankara province, 99 connected to sports. Participants in the survey results with a high degree of organizational identification levels between organizational trust level was found to be positive and meaningful relationship. Organizational trust of the participants to be found increasing levels of organizational identification and organizational trust levels increase organizational identification levels are increasing.