Sıcak stresi altında yetiştirilen bıldırcınların rasyonlarına bitkisel ekstrakt karışımı ilavesinin büyüme performansı ve et kalitesi üzerine etkileri
Effect of plant extract addition to diets on growth performance and meat quality in quails raised under hot stress
  1. Tez No: 519472
  2. Yazar: CEREN KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. BEKİR HAKAN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Araştırma, sıcak stresi etkisinde beslenen bıldırcınların rasyonlarına bitkisel ekstrakt katkısının besi performansı, karkas randımanı, et kalitesi ve raf ömrüne olan etkileri belirlenmesi amacıyla düzenlenmiştir. Çalışmada toplam 384 adet günlük Japon bıldırcın civcivi (Coturnix coturnix Japonica) kullanılmıştır. Civcivler 2x2 faktöriyel deneme düzenine göre farklı sıcaklık (optimal ve 35 ̊C) ve bitkisel ekstrakt katkı düzeylerinin (0-100 mg/kg) olası etkilerinin inceleneceği 4 deneme grubuna rastgele dağıtılmıştır. Her bir deneme grubu kendi içinde 8 alt gruba ayrılmış ve her bir bölmede 12 adet civciv, yetiştirme kafeslerinde barındırılmıştır. Etlik bıldırcınların beslenmesinde NRC (1994) değerleri dikkate alınmış ve buna göre; civciv başlangıç (2900 kkal/kg ve %24 ham protein; 0-14. günlerde) ve büyütme (2900 kkal/kg ve %22 ham protein; 15-42. günlerde) rasyonları hazırlanmıştır. Çalışma süresince haftalık olarak bıldırcınlar, canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı ve yaşama gücü oranı belirlenmiştir. Denemenin 28. ve 42. günlerinde hayvanlar kesilerek (toplam 96 adet) bazı karkas (sıcak ve soğuk karkas ağırlığı, karkas randımanı) ve et kalite özellikleri (et rengi, su tutma kapasitesi, raf ömrü) açısından incelenmiştir. Çalışmada bıldırcın rasyonlarına bitkisel ekstrakt katkısının incelenen parametreler üzerine herhangi bir etkisi gözlenmemiştir. Sonuç olarak sıcak stres koşulları altında yetiştirilen bıldırcın rasyonlarına bitkisel ekstrakt ilavesi, bu çalışmada ele alınan parametreler açısından yararlı bir uygulama olmamıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to determine the effects of dietary plant extract addition on fattening performance, carcass yield, and meat quality in quails reared under heat stress conditions. The trial was conducted at Adnan Menderes University Veterinary Faculty Poultry Research and Application Unit. A total of 384 mixed sex Japanese quail chicks (Coturnix coturnix japonica) were used in the study. The chicks were randomly distributed in 4 experimental groups to examine the possible effects of different temperature and plant extract levels (0-100 mg / kg) according to the 2x2 factorial design. Each experimental group was divided into 8 replicates and 12 chickens were housed in each pen. Nutrient Recommendation Council (NRC, 1994) values were used for starter (2900 kcal/kg and 24% crude protein on days 0-14) and grower (2900 kcal/kg and 22% crude protein on days 15-42) phase of quails. In the study, quails were investigated in terms of body weight, body weight gain, feed consumption, feed conversion ratio and vitality. Some of the carcass (hot and cold carcass weight, carcass yield) and meat quality characteristics (meat colour, water retention capacity and shelf life) were obtained by slaughtering of animals (total of 96) on 28th and 42nd days of the experiment. At the end of the study no significant effect of dietary herbal extract addition was seen in treatments. As a result, dietary plant extract addition was not a useful application for the quails raised under heat stress conditions for this study.