Beslenme alışkanlıklarının anne sütünde aflatoksin m1 varlığı üzerine etkisi
The impact of nutritional habits on the existenece of aflatoxin m1 in mother milk
- Tez No: 415000
- Danışmanlar: PROF. ZİYA GÖKALP CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Veteriner Hekimliği, Food Hygiene and Technology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Erzurum ilinde yaşayan ve emziren annelerin beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak sütlerinde Aflatoksin M1 varlığının incelenmesi. Materyal ve Metot: Araştırmanın amacı hakkında bilgilendirilerek yazılı olurları alınmış, 0 – 12 aylık bebek sahibi olan ve Şubat - Haziran 2012 tarihleri arasında Erzurum ili merkezinde ikamet eden 90 adet anne ve sütleri materyal olarak kullanılmıştır. Materyal olarak seçilen annelere ilişkin yaş, emzirme dönemi, antropometrik ölçümler ve beslenme alışkanlıklarını belirlemek için anket uygulanmıştır. Annelerin sütlerindeki Aflatoksin M1 varlığı ELISA yöntemiyle saptanmıştır. Aflatoksin M1 varlığı ile antropometrik ölçümler ve besin tüketim sıklığına göre besin grupları arasındaki ilişkiyi belirlemek için korelasyon analizi yapılmıştır. Bulgular: Yapılan araştırma sonucunda 90 emzikli annenin vücut ağırlıkları, BKİ değerleri ve beslenme alışkanlıkları ile anne sütlerinde Aflatoksin M1 arasında her hangi bir korelasyon bulunmamıştır (p>0.05). Annelerin sütlerinde Aflatoksin M1 konsantrasyonu 0.0049 – 0.01503 ppm (μg/kg) arasında değişmiş ve ortalama 0.006182±0.001748 ppm (μg/kg) olarak tespit edilmiştir. Sonuç: Araştırma sonuçlarına göre annelerin sütlerinde Aflatoxin M1 varlığı yönünden önemli bir risk bulunmadığı belirlenmiştir. Aflatoxin M1 konsatrasyonu ile annelerin beslenme alışkanlıkları arasında önemli korelasyon bulunmamıştır (p>0.05). Sadece taze sebze ve meyve tüketimi ile negatif yönde korelasyon tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The investigation of existence of Aflatoxin M1 in their mother milk, depending on, nutritional habits of breastfeeding mothers living in Erzurum. Material and Method: Written consent forms about the aim of the study were taken, and 90 mothers having 0-12 month of aged child, and becoming resident in Erzurum between the dates of February and June 2012, were included in the study, and their milks were used as material. Relating to the mothers chosen for as material, age breastfeeding period and antropometric measurements and a questionnaire for determining of nutritional habits were applied. The existance of Aflatoxin M1 in mothers milk was determined by means of ELISA method. In order to determine the relationship between nutrition groups according to the frequency of food consumption and antropometric measurements along with Aflatoxin M1 exitence, correlation analysis was applied. Findings: In the result of the study carried out, there was no correlation between Aflatoxin M1 in mother milks and nutritional habits, and BKI values and body weights of 90 breastfeeding mothers (p>0.05). Aflatoxin M1 concetration in mothers milk changed as between 0.0049 to 0.01503 ppm (μg/kg) and Average was determines as 0.006182±0.001748 (μg/kg). Conclusion: According to the results of the study, It was determined that there was not significant risk as regards Aflatoxin M1 existence in mother milks. It was found out that there was not significant correlation between mothers nutritional habits and Aflatoxin M1 concentration (p>0.05). We also found out that there was negative correlation in on when fresh vegetable and fruits were eaten.