Mezbahada kesime alınan ineklerde ovaryum ve uterus lezyonlarının patolojik yöntemlerle araştırılması
The investigation of ovary and uterine lesions with the pathological methods in cows slaughtered in abattoir
  1. Tez No: 415005
  2. Yazar: BAHADIR KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN ORUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Çeşitli hastalıklar nedeniyle genital kanalda oluşan patolojik değişiklikler, infertilite ve dolayısıyla yavru alınamamasının en büyük sebeplerinden birisidir. Yapılan bu çalışmada, Erzurum ilinde kesime alınan sığırlarda ovaryum ve uterusda görülen patolojik değişikliklerin ortaya konulması, görülme oranlarının belirlenmesi ve makroskobik ve mikroskobik özelliklerinin tanımlanması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Erzurum ilinde faliyet gösteren özel bir kesimhanede, 224 ineğin kesimi takip edildi ve makroskobik lezyon görülen 41 hayvandan, ovaryum ve uterus örnekleri alındı. Rutin histpatolojik takip işlemleri sonrasında hazırlanan 5 mikronluk kesitler hematoksilen-eozinle boyandı ve ışık mikroskobunda incelendi. Bulgular: Çalışma sonunda % 18. 30 oranında lezyon tespit edildi. Organ düzeyinde lezyonlar dikkate alındığında, ovaryumda % 7. 59, uterusda % 12. 50 oranında lezyon belirlendi. Ovaryumda gözlemlenen lezyonlar; atrofik ovaryum (% 1. 34), folikül kistleri (% 3. 57), luteinleşmiş kist (% 0. 89), kistik korpus luteum (% 1. 34), epitelyal (germinal) inklüzyon kisti (% 0. 89), pigmentasyon (% 0. 45), granulomatöz yangılar (% 0. 89), diğer ooforitisler (% 0. 45) ve tümör benzeri yapılar (% 0. 89) olarak tespit edildi. Uterus örneklerinde ise; adenomiyozis (% 0. 89), atrofi (% 0. 89), endometriumda hiperplazi (% 2. 23), endometriumda skuamöz metaplazi (% 0. 45), pigmentasyon (% 1. 34), hidrometra (% 0. 89), mukometra (% 1. 34), piyometra (% 0. 89), hematometra (% 0. 45), kataral-irinli endometritis (% 3. 13), kronik endometritis (% 1. 34) ve metritis (% 0. 45) olarak belirlendi. Sonuç: Erzurum ilinde mezbahada kesime alınan ineklerin ovaryum ve uterus örneklerinde % 18. 30 oranında lezyon tespit edildi. Bu durumun, yöre hayvancılığı açısından önemli bir risk faktörü olduğu sonucuna varıldı. Çalışmada uterus ve ovaryumda en çok karşılaşılan patolojik değişiklikler ise sırasıyla uterusun yangısal hastalıkları ve ovaryumda folikül kistler olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: One of the main problems of infertility and not getting offspring is some pathological disorders caused by several diseases. In this study, it was aimed that the determine the pathological changes, rates, macroscopic and microscopic features of the ovary and uterine tissues of cow slaughtered in an abattoir in Erzurum. Material and Method: Slaughtering of 224 cows was examined. 41 samples were taken in gross examinations. Tissue samples were routinely processed an paraffin sections in 5 micron were stained with hematoxylin and eosine. Finally, all sections were examined under the light microscopy. Results: At the end of the study, different lesions were determined in the ratio of 18. 30 % . When evaluated on the basis of ovary and uterine these ratios were as 7. 59 % and 12. 50 %, respectively. Fallowing lesions; atrophy (1. 34 %), follicular cyst (3. 57 %), luteinized cyst (0. 89 %), cystic corpora lutea (1. 34 %), epithelial cyst (0. 89 %), pigmentation (0,45 %), granulomatous inflammation (0. 89 %), other oophorities (0. 45 %) and tumor-like structures (0. 89 %) were observed in ovary. In uterine examinations, adenomyosis (0. 89 %), atrophy (0. 89 %), endometrial hyperplasia (2. 23 %), squamous metaplasia of the endometrium (0. 45 %), pigmentation (1. 34 %), hydrometra (0. 89 %) , mucometra (1. 34 %), pyometra (0. 89 %), hematometra (0. 45 %), catarrhal-purulent endometritis (3,13 %), chronic endometritis (1, 34 %) and metritis (0, 45 %) were determined. Conclusion: Several lesions in the rate of 18. 30 % in ovary and uterine sample of slaughtered cow in an abattoir in Erzurum were detected. It is concluded that these results were an important risk factor for local livestock. The most common pathological changes in uterine and ovary were uterine inflammations and follicular cysts, respectively.