Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanan meslek standartları ile Türkiye'deki mesleki yeterliklerin karşılaştırılması (Ankara ili örneği)
  1. Tez No: 41501
  2. Yazar: MUSTAFA KARAAĞAÇLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HIFZI DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
ÖZET Mustafa Karaağaç! i, Avrupa Birliği Ülkelerinde Uygulanan Meslek Standartları ile Türkiye'deki Mesleki Yeterliklerin Karşılaştırılması (Ankara İli Örneği) Doktora Tezi. Ankara Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü. Ankara, Ekim, 1995. Sayfa XIII+230. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde uygulanan meslek standartları ile Türkiye'deki (Ankara ili Örneği) mesleki yeterliklerin karşılaştırılmasını amaçlayan bu araştırma dört temel bölümden oluşmaktadır. Tarama modelinde gerçekleştirilen araştırmanın çalışma grubunu Ankara İl Merkezinde yer alan Endüstri Meslek Liseleri, Çıraklık Eğitim Merkezleri arasından seçilen lise ve merkezlerle Ankara-Di kmen Türk-Alman Mesleki Eğitim Merkezi oluşturmuştur. Araştırma, meslek standartları ve belgelendirme sistemi ile ilgili uluslararası ve ulusal düzeyde ulaşılan literatüre ek olarak, elektrik meslek alanı kalfalık düzeyi (düzey-2) AB meslek standartlarına göre hazırlanan ölçme araçlarına dayalı olarak yürütülmüştür. Araştırmada meslek standartları ve belgelendirme sistemi ile ilgili uluslararası ve ulusal düzeyde yapılan çalışmalar ışığında alandaki gelişmeler ve yönelmeler bel i rlenmi şti r. Ayrıca Endüstri Meslek Liseleri, Türk-Alman Mesleki Eğitim Merkezleri ve Çıraklık Eğitim Merkezlerinde bilişsel, devinsel ve duyuşsal alanlarda kazandırılan mesleki yeterliklerle AB meslek standartlarının bir karşılaştırılması yapılmıştır. Araştırmanın sayısal sonuçları AB meslek standartlarının düzeyi hakkında bazı özel ipuçları vermektedir. Elde edilen bulgulara göre Türkiye'de (Ankara İli Örneği) yetiştirilen işgücünün kuramsal alanda AB meslek standartları nca öngörülen yeterliklerin yaklaşık yarısına, el becerisi alanında dörtte üçüne, mesleki tutum ve iş alışkanlıklarında ise üçte ikisine sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak AB meslek standartları düzeyi ile çalışma grubunun mesleki yeterlikleri arasındaki boşlukları gidermek için yeni düzenlemelere gerek duyulduğu bel i rlenmi şti r. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Mustafa KaraağaçI i (Ph. D). "The comparison of the Occupational Standarts Applied in European Community Countries With Occupational Qualifications in Turkey (Ankara Province Sample). University of Ankara, The Institute of Social Sciences. Turkey-Ankara, October. 1995. Page XIII+230. This research which aims the comparison of the occupational standarts applied in European Community (EC) countries with occupational qualifications in Turkey (Ankara Province Sample) is made up of four mains parts. The sample of research which performed by general screening model was made up of the High Schools and Centers which were selected from The Vocational Industrial High Schools Centres of Apprenticeship Training and Ankara- Cikmen Turki sh-Deutschen Vocational Training Centres. Research in addition to provided references related to system of occupational standarts and its certification was carried out by measuring forms which were prepared according to the standarts at the qualified workman (level -2) of electricity occupation. In the lights of studies related to occupational standarts and its certification national and international levels were mainted the developments and trends below. Besides occupational qualifications that have been gained by students in The Vocational Industrial High Schools and Turkisch-Deutschen Vocational Training Centres and The Centres of Apprenticeship Training in the fields of cognitives psychomotor and affective were compered with the occupational standarts of EC. The numerical results of the research gave some specific clues on the level of occupational standarts of EC. According to the collected data it has been maintained that the labor force who is trained in Turkey (Ankara Province Sample) showed qualifications around half of occupational, standarts of EC in the theoritical basis they had only 3/4 qualifications on the hand skills basis then the exhibited 2/3 performances occupational attitudes and working habits. As a result, it has been recognized that new arrangements were required to remove the gap between occupational qualifications of sampling group and the level of occupational standarts of EC. IV