Gerbillerde deneysel toxoplasma gondii enfeksiyonunda patolojik bulgular
Pathological findings of experimental toxoplasma gondii infection in gerbils
- Tez No: 415020
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TARIK ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Patoloji, Veteriner Hekimliği, Pathology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Toxoplasma gondii, hem insanları hem sıcakkanlı hayvanları enfekte ederek toksoplazmozise neden olan protozoon bir parazittir. Dünya çapında yayılımının fazla olması, insan ve hayvan sağlığını büyük ölçüde tehdit etmesi ve buna bağlı olarak ekonomik kayıplara neden olması bu konu üzerinde çalışmalara ağırlık verilmesine neden olmuştur. Yapılan bu çalışmada, 12 adet gerbil, 5x103 Toxoplasma gondii RH Ankara suşu takizoiti ile intraperitoneal yolla enfekte edildi ve enfeksiyon sonrası 7. günde nekropsileri yapıldı. Sistemik olarak alınan tüm organlarda Hematoksilen- Eosin ve immunohistokimyasal boyamalar yapılıp değerlendirildi. İncelenen organlar arasında karaciğerde hafif büyüme ve solgunluk dışında makroskobik bulguya rastlanmadı. Mikroskobik bulgular genellikle organların serozalarında gözlendi. Toxoplasma gondii enfeksiyonuna bağlı olarak lezyonların en şiddetli ve en yoğun olduğu organın karaciğer olduğu dikkati çekti ve parazitin karaciğer dokusuna affinitesi olduğu gösterildi. İlk defa deneysel olarak gerbiller de oluşturulan Toxoplasma gondii enfeksiyonuna bağlı olarak meydana gelen makroskobik ve mikroskobik bulgular diğer laboratuvar hayvanları üzerinde yapılan deneysel toxoplazmozis bulgularıyla benzerlik gösterdi. Deneysel Toxoplasma gondii enfeksiyonların da gerbillerin deney hayvanı olarak kullanılabilmesi çalışmalarda istenilen sonucu vermeye uygun bir konak olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Toxoplasma gondii is a protozoon parasite which causes toksoplasmosis both in human and warm-blooded animals. It is focused on this subject with studies since that Toxoplasma gondii is commonly spread worldwide and largely threats human and animal health and consequently causes economic losses. In this study, an experimental toxoplasmosis was performed via intraperitoneal route in 12 gerbils by administrating 5x103 tachyzoites of Toxoplasma gondii RH Ankara strain. The gerbils sacrificed at 7 day after inoculation. All systemic organs were obtained via necropsy and examined by immunohistochemically and histopatologically. Organs didn' t show any macroscopic findings except liver. Liver had a slight growth and paleness. Microscopic lesions are usually observed in the serosa of organs. Toxoplasma gondii infection was noticed that the most severe lesions in the liver and parasite has been shown to be the most intense and affinity to the liver tissue. The first time Toxoplasma gondii infection is occured in gerbils and observed that both macroscobic and microscobic findings were similar to the other laboratory animals. It is concluded that gerbils can be used as experimental animals for experimental toxoplasmosis. These animals are very suitable host to have the desired results on the experimental studies.