Gaita makroskopisi ve mikroskopisinin klinik bulgularla ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship with clinical findings of stool macroscopy and microscopy
- Tez No: 415035
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Dışkının mikroskopik ve makroskopik muayenesi ve bunlardan alınacak sonuçların yorumlanması, gastrointestinal sistem hastalıklarının teşhisinde önemli bir yol gösterici olmaktadır. Gaitadaki birçok mikroskopik bulgular hastalığın teşhisinde hekimlere kolaylık sağlayabilir. Bu çalışmamızda gaitanın mikroskopik ve makroskopik bulguları ile klinik bulguların birbirleri ile olan ilişkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla laboratuara başvuran 500 kişinin gaitası incelendi. Her hastanın klinik bulguları ve gaita inceleme bulguları kayıt edildi. Öncelikle gaitalar makroskopik olarak incelendi ve sonrasında direkt bakı (nativ) ve sedimantasyon yöntemi kullanılarak elde edilen mikroskopik bulgular gaita muayene raporuna not edildi. Parazitoloji laboratuarına başvuran 500 hastadan 166'sı (%33,2) 15 yaş altı bireylerdi. Bunlardan 103'ü (%62,0) paraziter enfeksiyonlu şikâyetlerle, 63'ü (%38,0) paraziter enfeksiyonu olmayan şikâyetlerle hastaneye başvuran bireylerdi. Yine 500 hastadan 334'ü (%66,8) 15 yaş üstü bireylerdi. Bunlardan 87'si (%26,0) paraziter enfeksiyonlu şikâyetlerle, 247'si (%74,0) paraziter enfeksiyonlu olmayan şikâyetlerle hastaneye başvuran bireylerdi. 500 bireye ait gaita özellikleri şöyleydi; bu dışkıların 183'sinde (%36,6) mukus varken 181'i (%36,2) anormal renkteydi, 29'u (%5,8) kötü kokuya sahipti. Kıvam olarak 109'u (%21,8) katı, 151'i (%30,2) sulu, 240'ı (%48,0) ise yumuşak-gevşek kıvama sahipti. Yine bu dışkıların mikroskopik olarak incelenmesiyle 251'inde (%50,2) lökosit, 43'ünde (%8,6) eritrosit pozitif olarak tespit edildi. İstatistik bulgularına göre; gaita renginin mukus ve lökositler ile gaita kıvamının lökositler ile gaita kokusunun mukus ile anlamlı bir ilişkisinin olduğu ki-kare testi ile ispatlandı. Sonuç olarak laboratuara gönderilen gaitalar hem makroskopik hem de mikroskopik olarak incelenmeli ve her iki bulgu da sonuca rapor edilmelidir. Gaita incelemesinin sadece paraziter bir etkenin varlığı yönünden değerlendirilmesi eksiklik olmaktadır. Bulduğumuz her bulgunun sonuç olarak rapor edilmesi klinisyenin teşhis koymasını kolaylaştıracaktır.
Özet (Çeviri)
Macroscopically and microscopically examination of stool and interpretation of results will be taken from them may be an important guiding for the diagnosis of gastrointestinal system diseases. Many microscopic findings in stool may provide ease to physicians for diagnose the disease. In this study, investigation the relationship with each other of the clinical signs with microscopic and macroscopic findings of feces was aimed. It was examined stool of 500 persons admitted to parasitology laboratory. Each patient's clinical symptoms and stool examination findings were recorded. First stools were examined macroscopically and microscopic findings achieved from using wet mount slide (native) and sedimentation method were noted in the stool examination report. 166 (33.2%) of the 500 patients admitted to the parasitology laboratory were individuals under 15 years old. 103 (62.0%) of these had parasites complaints and 63 (38.0%) of these parasites complaints had not. 334 (66.8%) of the 500 patients were over 15 years old. 87 (26.0%) of these had parasites complaints and 247 (74.0%) of had not parasitic complaints. Stool characteristics of 500 individuals are as follow; It was determined as positive mucus in 183 (36.6%), abnormal color 181 (36.2%) of them and malodorous stool 29 (5.8%) of them. It was solid consistency of 109 (%21, 8) of stools, aqueous consistency of 151(30.2%) and soft-loose consistency of 240 (48.0%). Also, It was detected as positive leukocyte in 251 (50.2%), eritrositin 43 (%8, 6) with examine for microscopically of these stools. According to statistics the findings; it was proven with chi-square test that was a significant relationship with and mucus and leukocytes of stool color, with leukocytes of stool consistency and with mucus of stool odor. As result; It should been reported in the both findings and should been examined as both macroscopically and microscopically stools sent to laboratory. It will be a deficiency evaluated for presence of only parasitic agents of stool examined. It should been reported as a result of any findings that we found, the clinician will facilitate the diagnostic interpretation.