Multiple myelomada böbrek tutulumunun irdelenmesi
- Tez No: 38148
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Multiple Myelomalı hastaların %50'de böbrek tutulumu vardır ve bunların %80'den fazlası Myeloma Böbreği, Akut Böbrek Yetmezliği, Hiperkalsemik Nefropati veya bunların kombinasyonudur.Son üç yıldır G.A.T.A Askeri Tıp Fakültesi Hastanesi Onkoloji, Hematoloji, Nefroloji, İç Hastalıkları kliniklerine müracat ederek M.M tanısı konan en genci 43, en yaşlısı 71 yaşındaki 6 kadm 8 erkek 14 vaka klinik seyir, laboratuvar ve böbrek biopsisi ile değerlendirildi. Bir olgu akut böbrek yetmezliği ve ciddi hipertansiyon tablosu ile kabul edildi, diğerlerinde halsizlik, kilo kaybı ve kemik ağrısı gibi genel yalanmalar mevcuttu. Olguların idrar tetkikinde piyüri en sık rastlanan bulguydu. Albümine duyarlı dipstick pozitif proteinim sadece 5 olguda tespit edilmesine karşılık 10 olguda günlük idrar proteini 200 mg ve üzerinde bulundu. 11 hastada Bence Jones proteini pozitif bulundu.Sadece 4 olguda hastalığın ortaya çıkışı sırasında üre ve kreatinemi yüksekliği tespit edildi. 4 olguda düzeltilmiş serum kalsiyumu 10.5 mg/dl üzerinde idi. Bir olgu dışmda hepsi böbrek iğne biopsi" sinin yapılmasını kabul etti, bir olguda yeterli böbrek dokusu alınamadı, iki olgu tam konduğu sırada ex oldu, 10 olgunun biopsi örneği ışık mikroskobisi ve immün floresan mikroskobisi ile 5 olgunun biopsi örneği ışık ve immün floresans mikroskobisinin yam sıra elektron mikroskobisi ile değerlendirildi. Işık mikroskobisiyle bir olguda membranöz glomerulonefrit, bir olguda membranoproliferatif glomerulonefrit, bir olguda myeloma böbreği, 2 olgu hafif diffuz mezengioproliferatif glomerulonefrit, 4 olguda ise minimal düzeyde proliferatif değişiklikler, bir olgu normal olarak gözlendi. İmmün floresans mikroskobik incelemede 2 olguda glomerüllerde Ig G ve C3 birikimi saptandı. Elektron mikroskobisinde ise bir vakada yaygm amiloid madde birikimi, bir vakada mezengial matriks artışı, bir vakada membranoproliferatif glomeralonefritle uyumlu bulgular, 2 vakada ise hafif endotelial proliferasyon ve yaygm trombosit birikimi tespit edildi. Biopsi komplikasyonu olarak üç olguda makroskobik hematüri gelişti. M.M Hastalarında renal tutulum bizim vakalarımizdada görüldüğü gibi yüksek oranda bulunduğu için tüm olguların tam ve takipleri süresince renal fonksiyon parametrelerinin izlenmesi önemlidir. Böbrek biopsi'si renal tutulumun tipini belirlemede değerli bir tam aracı olarak kabul edilmelidir. 30
Özet (Çeviri)
SUMMARY In 50 % of patients with multiple myeloma there is renal involvement and more than 80 % of this are Myeloma Kidney, Hypercalcemic Nephropathy, Acute Renal Failure or combination of these. Fourteen cases (6 females and 8 males ranged between 43 and 71 years old) which were diagnosed as multiple myeloma during last three years in GATA Training Hospital were evaluated by observing their clinical courses and by using laboratory methods and renal biopsy. One had acut renal failure and severe hypertension on the admission. The others had general complaints such as weakness, weight loss and bone pain. Pyuria was the commonest finding in urine analysis of cases. Although only 5 cases were positive for proteinuria on the albumin sensitive dipstick method, proteinuria equal to or more than 200 mg. per day was found in ten cases. Bence Jones Proteinuria was detected in eleven patients. Four cases had high serum urea and creatinin levels at the time of diagnosis. The serum corrected calcium levels of four cases were above of 10.5 mg / dl. All but one accepted renal biopsy. Adequate tissue specimen couldn't be obtained in one cases as well. Two patient died at the time of diagnosis. Biopsy specimens of ten cases were examined by using light microscopy and immunofluorescent microscopy. Electron microscopy examination of five biopsy specimens was performed in addition to light and I.F microscopic examination. The biopsy specimens of ten cases were examined by light microscopy examination of specimens membranous glomerulonephritis (one case), membranoproliferative glomerulonephritis (one case), myeloma kidney (one case), mild diffuse mesengioproliferative glomerulonephritis (two cases) and minimal proliferative changes (four cases), normal histopatologic pattern (one case) were observed. Immunofluorescent staining of the biopsy materials demonstrated the precense of Ig G and C3 accumulations in two cases. Diffuse amyloid deposition (one case), an increase in mesengial matrix (one case) and mild endothelial proliferation and diffuse platelets accumulation (two cases) were detected in electron microscobic examination. Three cases had gross hematuria as complication of biopsy. For the reason that renal involvement in M.M patients is high, as seen our cases, the renal function parameters should be monitored in all patients during the diagnosis and follow up. Renal biopsy should be considered as a valuable diagnostic method to define the type of renal involvement. 31