Beyin iskemi reperfüzyon rat modelinde serbest radikallerin oluşturduğu hasarın önlenmesinde ya da azaltılmasında çeşitli anestezik maddelerin (ketamin , tiyopental , propofol) etkinliğinin karşılaştırılması
Brai̇n ischemi̇a-reperfusi̇on injury i̇n rat model of free radi̇cals formed by in preventing or reducti̇on of vari̇ous anestheti̇c agents (ketami̇ne, thi̇opental, propofol) comparison of events
  1. Tez No: 415034
  2. Yazar: ABDULKADİR AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL BELGE KURUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Serebral iskemi/reperfüzyon (I/R) oksidatif stresle ilişkili olduğu için, serbest oksijen radikallerinin üretiminin düzenlenmesi, serebral I/R tedavisinde yeni yaklaşımlara neden olabilir. Iskemi-reperfüzyon sebepli serebral hasar üzerine intravenöz anesteziklerin (ketamin, tiyopental ve propofol) etkisi ilgili hiç çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı serebral iskemi-reperfüzyon hasarı üzerine yaygın olarak kullanılan intravenöz anesteziklerin koruyucu etkilerini, oksidan ve antioksidan durum ve nörona spesifik enolaz (NSE) üzerine etkisini araştırmaktır. Serebral iskemi-reperfüzyon hasarı rat modeli orta serebral arter embolizasyonu ile oluşturuldu. 45 Wistar albino ratlar beş gruba ayrıldı ve her biri dokuz hayvandan oluştu. Bunlar sham, kontrol, ketamin, tiopental ve propofol gruplarıydı. Kontrol grubundaki ratlar iskemi-reperfüzyon'lu olup hiçbir şey verilmedi. 30 dakika iskemik sürenin sonunda, 30 dakikalık reperfüzyon yapıldı ve anestezik maddeler reperfüzyondan 15 dakika önce uygulandı. Reperfüzyon süresinin sonunda, doku numuneleri, biyokimyasal ve histopatolojik değerlendirme için alındı. Bizim çalışmamızda, Oksidatif stres biyomarkırları olararak katalaz (CAT), superoksit dismutaz (SOD) ve malondialdehit (MDA) spektrofotometrik olarak ölçüldü. NSE düzeyi ELIZA ile ölçüldü. Dokuların histopatolojik analizi ışık mikroskobu altında gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Regulation of cerebral ischemia-reperfusion (I/R) production of oxygen radicals, cerebral ischemia-reperfusion injury may lead to in treatment of which is associated with oxide stress. There is no study about the effects of intravenous anesthetic (ketamine, thiopental and propofol) on cerebnal injury caused I/R. The aim of this study is to investigate the effect of the commonly used intravenous anesthestics in I/R injury on the oxidant and antioxidant status and neurons specific enolase (NSE). Cerebral ischemia-reperfusion injury model in rats was induced by middle cerebral artery embolization. 45 Wistar rats were divided into five groups, each consisted of nine animals. These were sham, control, ketamine, thiopental and propofol groups. The rats in the control group no applied ischemia- reperfusion. At the end of the ischemic period of 30 minutes, 30 minutes reperfusion and anesthetics was applied 15 minutes before reperfusion. At the end of reperfusion period, the tissue samples were removed for biochemical and histopathological evaluation. In our study, oxidative stress biomarkers suc has catalase (CAT), superoxide dismutase (SOD) and malondialdehyde (MDA) were measured by spectrophotometry. NSE levels were measured by ELISA. Histopathological analysis of tissues were carried out under a light microscope.