Maddi kayıplı tendo rupturlarının otogreft ile onarılmasında farklı dikiş yöntemlerinin klinik, biyomekanik ve histopatolojik olarak karşılaştırılması
Clinical, biomechanical and histopathological comparison of different sture techniques at the fixing of tendon ruptures with tissue lost by using autograft
- Tez No: 415047
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT BARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Deneysel tavşan modeli oluşturularak, doku kayıplı tendo yaralanmalarının sağaltımında otogreft kullanımının iyi bir alternatif olup olmadığının araştırıldığı bu çalışmada, aynı zamanda üç ayrı dikiş tekniğinin greftlemedeki etkinliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 30 adet, 2 yaşlı, erkek, ortalama 3-3.5 kg ağırlığında Yeni Zellanda ırkı beyaz tavşan kullanıldı. Tavşanlar 10?arlı 3 gruba ayrıldı. 10 mg/kg xylazin HCl (Rompun %2- Bayer) - 30 mg/kg ketamin HCl (Ketasol %10- Richterfarma) kombinasyonunun IM enjeksiyonuyla oluşturulan genel anesteziyi izleyerek cerrahi prosedürle tavşanların her iki m. tibialis cranialis tendosundan 1 cm uzunluğunda 1?er adet greft alındı. Sağ tendodan alınan greft sola, sol tendodan alınan ise sağa gelecek şekilde transplantasyon gerçekleştirildi. Tüm gruplarda sağ tarafa sırasıyla Bunnel Mayer, Locking-Loop ve Yatay U dikişi, sol tarafa ise kontrol amaçlı basit ayrı dikiş tekniği uygulandı. Postoperatif 6. haftanın sonunda sakrifiye edilen tavşanlara ait tendo-lar biyomekanik ve histopatoljik açıdan değerlendirildi. Klinik ve histopatojik açıdan gruplar arasında fark görülmezken, germe testi sonuçlarına göre üstünlük sıralaması gruplar bazında Bunnel Mayer, Yatay U ve Looking-Loop şeklinde olurken, kontrol grubunun 4. sırada yer aldığı anlaşıldı. Sonuç olarak maddi kayıplı tendo rupturlarının sağaltımında otogreft kullanımının iyi bir alternatif olarak değerlendirilebileceği ve greftleme işleminde söz konusu dikişlerden herhangi birinin tercih edilebileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an experimentally rabbit model is comprised to determine the use of autograft technique on tendon healing as a treatment option. As well as, the efficiency of the three different suture techniques on autograft procedure has been determined. A total of thirty male white New Zealand rabbits, 2 years old and weighing between 3-3.5 kg were used in this study. The animals were divided equally into 3 groups. The anesthesia was induced by IM administration of 10 mg/kg xylazine HCl (Rompun %2-Bayer) and 30 mg/kg ketamine HCl (Ketasol %10-Richterfarma) combination. Under general anesthesia, both of the tibial cranial muscle tendons were surgically excised about 1 cm long as a graft material. The graft materials were transplanted in a cross-sectional plan as of the graft taken from the right tendon to the left and left tendon to the right side. In each group, the right side graft was sutured with Bunnel-Mayer, Locking-Loop and Horizontal Matress, respectively and the left side graft was sutured by simple interrupted sutures were achieved as the control group. The tendons of the rabbits which were sacrificed at 6th weeks postoperatively were examined biomechanically and histopathologically. There was no significant clinical or histopathological difference between groups, while based on the tension tests results dominating groups were as follows; Bunnel Mayer, Horizontal Matress and Locking-loop suture and the control group was in fourth order. As a result, the use of autograft technique can be considered as a good alternative in the treatment of tendon wounds and in the graft technique it is possibleto use each proposed sutures.