Gülhane Askeri Tıp Fakültesi ve Hemşirelik Yüksekokulu öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
The examination of the students who educated in Gülhane Military Medical Faculty and nursing school physical activity levels with various variables
- Tez No: 415046
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYBARS RECEP EYNUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Özarslan, S. GATF ve HYO öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi. Dumlupınar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Yüksek Lisans Tezi, Kütahya. 2015. Bu araştırma, GATF VE HYO öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından belirlemeye yönelik olarak düzenlenmiştir. Gülhane Askeri Tıp Fakültesi ve Hemşirelik Yüksekokulunda okuyan erkek ve kadın öğrenciler araştırma grubunu oluşturmaktadır. Bu araştırmada bilgi toplama aracı olarak Geçerliliği ve güvenilirliği kabul edilmiş“Fiziksel Aktivite Biçimlerini Belirleme Anketi''(Childhood and Adolescent Physical Activity Patterns Questionnaire and Aerobics Center Longitudinal Study Physical Activity Questionnaire) ”anket formu" kullanılmıştır. Verilerin analizine yönelik olarak, öncelikle araştırma kapsamında yer alan Fakülte ve Yüksekokul öğrencilerinden elde edilen veriler SPSS paket programında işlenmiştir. İstatistiksel yöntem olarak tanımlayıcı, grup değişkenlerine göre Mann Whitney U ve Kruskall Wallis H testlerinden faydalanılmış ve α=0,05 anlamlılık düzeyi kabul edilmiştir. Araştırma sonucunda cinsiyet, yaş, VKİ, bölüm, branş ve sigara kullanımı met puanı üzerinde etkili bir faktör olarak gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
Özarslan S. The examination of The students who educated in Gülhane Military Medical Faculty and Nursing School Physical activity levels with various variables. Dumlupınar University Institute of Health Sciences, Master of Science Thesis, Program of Physical Education and Sports, Kütahya, 2015. This study was arranged to identify the physical activity types in childhood and puberty periods and physical activity habits of the students in Gülhane Military Medical Faculty (GMMF) and Nursing School (NS). The study participants were composed of male and female students in GMMF and NS. In this study, a questionnaire was used as the data collection instrument. The data was obtained by means of the questionnaire intended for GMMF and NS students. In terms of the data analysis, the SPSS package program was used to process the data collected from GMMF and NS students at the outset. For the descriptive statistical analyses, according to group variations Mann Whitney U and Kruskall Wallis H tests were preferred. From the findings of the study, it seemed that sex, age, body-mass index, department, branch, and smoking habit were significant factors on metabolic equivalent points.