Dairesel verilerde regresyon analizi
Regression analysis in circular data
- Tez No: 415053
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIK KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, İstatistik, Biostatistics, Statistics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, dairesel veriler tanıtılmış, dağılımlarına değinilmiş ve bunlar için kullanılabilecek tanımlayıcı istatistikler sunularak, dairesel regresyon analizinin tanıtımının yanı sıra, bu analizi yapabilme imkanı sağlayacak bir veri analizi programı geliştirilmiş ve kullanılabilirliği veriler üzerinde denenmiştir. Program, dairesel veriler için tanımlayıcı istatistikleri de hesaplayabilecek şekilde düzenlenmiştir. Programa tanımlayıcı istatistikler olarak; Ağırlık Merkezi, Bileşke Uzunluğu, Ortalama Bileşke Uzunluğu, Ortalama Yön, Yoğunlaşma Parametresi, Dairesel Varyans, Dairesel Standart Sapma ve Mod Yönü dahil edilmiştir. Bunun yanı sıra; Program,“Windows”tabanlı bir bilgisayarda çalışabilecek görsel bir arayüz ile kullanıcıya sunulmuştur. Bu arayüz, normal bir istatistik yazılımı gibi önce veri girişi ardından istenen istatistiklerin seçimi ve son olarak da sonuçların kullanıcıya sunulması bölümlerinden oluşmaktadır. Yazılım geliştirilirken ADDIE modeli (Analysis, Design, Development, Implementation, Evaluation) dikkate alınmıştır. Çalışmada, gerçeğe uygun küçük bir veri setinde yazılımın regresyon kısmının gerçek değerlere ne kadar yaklaştığı gösterilmiş ve son kısımda gerçek bir veri seti ile uygulamaya yapılmıştır. Kullanıcılardan gelen eleştiriler doğrultusunda geliştirilmeye açık olan bu programın, Türkçe hazırlanmış ilk program olması, kullanımının basit ve sonuçların kolay anlaşılabilir olması bakımından, bundan sonraki konu ile ilgili çalışma yapacak olan araştırmacılara önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, circular data is introduced and distributions of them are mentioned. By presenting descriptive statistics for circular data, statistical program for circular regression analysis is developed and tested on real data. The program is designed to calculate descriptive statistics as well. In the program, mean direction, median direction, mean resultant length, circular variance, circular standard deviation and concentration parameter are considered to descriptive statistics. The program is presented to user with visual interface which has capability of working on Windows based computers. This interface has three parts: the first part is inputting data, second part is choosing statistics, and final part is presenting of the results. While developing process of the software, ADDIE (Analysis, Design, Development, Implementation, and Evaluation) model is considered. We demonstrated approaching of the outcome of regression program to the real result in the small data set. In addition, an application was performed to the real data set in the final part of the study. It can be expected that the program which is open to critics of user provides considerable contributions for the researcher in terms of easy usability and comprehensible of the results as well as being of the first program in Turkish language.