Sistemik hastalıkların çene kemikleri üzerindeki etkilerinin panoramik radyograf ve konik ışınlı bilgisayarlı tomografi kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of systemic diseases on jaw bones using panoramic radiography and cone beam computed tomography
  1. Tez No: 415055
  2. Yazar: ERSEN BİLGİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE ÖZLEM ÜÇOK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı; kemik metabolizmasını en yoğun şekilde etkileyen sistemik hastalıklardan osteoporoz, diabet ve diyaliz tedavisi gerektiren kronik böbrek yetmezliğinin (KBY) çene ve boyun omurlarının kortikal ve trabeküler kısımları üzerindeki etkilerinin; panoramik radyograflar ve konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) görüntüleri kullanılarak makro ve mikromorfometrik olarak değerlendirilmesi ve ilgili hastalıklar için olası bir erken teşhis modeli oluşturulmasına olanak tanınmasıdır. 40-65 yaşlar arasında, daha önceden teşhisi konulmuş ve kliniğimize dental tedavileri için başvurup, çalışma ile ilgili onam formu imzalatılmış 18 osteoporoz, 18 diabetes mellitus, 18 diyaliz tedavisi alan ileri evre kronik böbrek yetmezliği hastası ile kontrol grubuna 27 sistemik hastalığı bulunmayan birey olmak üzere toplam 81 hasta dahil edilmiştir. Osteoporoz hasta grubunun tamamı kadın bireylerden oluşmakta iken, kontrol grubunda 18 kadın 9 erkek; diabetes mellitus ve ileri evre kronik böbrek yetmezliği gruplarında 9 kadın ve 9 erkek hasta bulunmaktadır. Hastaların kortikal ve trabeküler kemikleri panoramik radyograf ve KIBT görüntüleri üzerinde yapılan panoramik mandibular indeks (PMİ), mandibular kortikal indeks (MKİ) ve trabeküler mikromimari incelemelerinden trabeküler kalınlık (Tb.Th), trabeküler boşluk (Tb.Sp), yapısal model indeksi (SMI) ve hacimsel fraksiyon (BV/TV) parametreleriyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of osteoporosis (OP), diabetes mellitus (DM), dialysis indicated advanced chronic kidney disease (CKD), which are most effective systemic diseases on the bone metabolism, on the cortical and trabecular parts of the jaws and cervical vertebrae using panoramic radiography and cone beam computed tomography (CBCT) and to make an early diagnosis model possible for these diseases. 81 patients who signed our informed consent form are involved in the study. 18 of them was diagnosed with osteoporosis, 18 of them with diabetes mellitus, 18 of the patients had dialysis indicated CKD and 27 of them was in the control group without any systemic diseases. 9 of patients in control group, patients with CKD and patients with DM were men and 9 were women. All patients with osteoporosis and 18 of patients in control group were women. Cortical and trabecular bone parts of the patients are evaluated with panoramic mandibular index (PMI), mandibular cortex index (MCI) and microarchitectural parameters of trabecular thickness (Tb.Th), trabecular spacing (Tb.Sp), structure model index (SMI) and volume fraction (BV/TV) using panoramic radiographs and CBCT images.