Periodontal tedavilerin çene kemiğinin trabeküler yapısı üzerine olan etkisinin fraktal analiz yöntemi ile incelenmesi
Investigation of the effect of periodontal treatments on the trabecular structure of the jaw bone using fractal analysis method
  1. Tez No: 976583
  2. Yazar: FURKAN ÖZTOPRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN ZİYA ŞENYURT
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Periodontal hastalıklar, başlangıçta yumuşak dokularda gelişen enflamatuar bir yanıtla ortaya çıkan; tedavi edilmediğinde daha derin periodontal dokulara ilerleyerek alveoler kemikte destrüksiyona yol açan kronik inflamatuar hastalıklardır. Periodontal hastalığın şiddet ve yayılımlarına bağlı olarak, çene kemiklerinde meydana gelen rezorptif değişiklikler, trabeküler kemik mimarisinde yapısal düzensizliklerin oluşmasına yol açabilmektedir. Periodontal hastalıkların tedavisinde, çene kemiklerinin etkilenme düzeyine bağlı olarak diş yüzey temizliği, subgingival küretaj ve periodontal flep cerrahisi gibi farklı tedavi yaklaşımları uygulanabilmektedir. Bu tedavi yaklaşımlarıyla periodontal hastalıkların ilerlemesinin durdurulması ve alveoler kemiğin trabeküler yapısının korunması hedeflenmektedir. Bu doğrultuda çalışmamızın amacı, farklı periodontal tedavi yöntemlerinin çene kemiğinin trabeküler yapısında oluşturabileceği olası değişimleri, panoramik radyografiler (PR) üzerinde gerçekleştirilen fraktal analiz (FA) yöntemiyle değerlendirmektir. Bu çalışma kapsamında, Gaziantep Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı'na farklı dönemlerde başvuran ve sistemik olarak sağlıklı 150 bireyin PR'leri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Bireylere uygulanan periodontal tedavi türlerine göre üç gruba ayrılmıştır: Grup I – Detertraj (50 PR), Grup II – Subgingival Küretaj (50 PR) ve Grup III – Periodontal Flep Cerrahisi (50 PR). Her bireyin tedavi öncesi (TÖ) ve tedavi sonrası (TS) olmak üzere iki PR'si incelenmiş, toplamda 300 PR (150 TÖ + 150 TS) FA yöntemiyle değerlendirilmiştir. TÖ ve TS ölçümler arasındaki grup içi karşılaştırmalar incelendiğinde, Grup I'de tüm ROI bölgeleri arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Grup II'de ROI 2, ROI 3, ROI 4 ve ROI 2-3-4-5 ortalama değerlerinin TS ölçümlerinde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek tespit edilmiştir (p<0,05). Grup III'de ROI 2, ROI 3, ROI 4, ROI5 ve ROI 2-3-4-5 ortalama değerlerinin TS ölçümlerinde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek tespit edilmiştir (p<0,05). TS ve TÖ arasındaki değişimlerin gruplar arası karşılaştırmalarında ROİ 3, ROI 2-3-4-5 ortalama değerlerindeki artışın Grup II ve Grup III' de anlamlı oranda daha yüksek olduğu tespit edilmiştir (p<0,05). Bu çalışma, farklı periodontal tedavilerin çene kemiği trabeküler yapısı üzerindeki etkilerini non-invaziv FA yöntemiyle karşılaştırmalı olarak değerlendiren ilk çalışmadan biri olup daha geniş örneklemli ve farklı ROI bölgelerini içeren ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Periodontal diseases are chronic inflammatory conditions that begin with a soft tissue inflammatory response and, if left untreated, progress to involve deeper periodontal tissues, leading to alveolar bone destruction. Depending on the severity and extent of the disease, resorptive changes may occur in the jawbone, resulting in structural irregularities within the trabecular bone architecture. Various treatment approaches, such as dental scaling, subgingival curettage, and periodontal flap surgery, are employed according to the degree of bone involvement. These therapeutic modalities aim to halt disease progression and preserve the trabecular integrity of the alveolar bone. The present study aimed to evaluate the potential changes induced by different periodontal treatment modalities on the trabecular structure of the jawbone using the fractal analysis (FA) method applied to panoramic radiographs (PRs). In this retrospective study, panoramic radiographs of 150 systemically healthy patients who presented to Gaziantep University, Faculty of Dentistry, Department of Periodontology, at different periods were analyzed. Participants were divided into three groups based on the type of periodontal treatment received: Group I – Scaling (50 PRs), Group II – Subgingival Curettage (50 PRs), and Group III – Periodontal Flap Surgery (50 PRs). Each patient had two radiographs—pre-treatment (PT) and post-treatment (PoT)—resulting in a total of 300 PRs (150 PT + 150 PoT) evaluated through FA. In intra-group comparisons, no significant differences were observed among the ROIs in Group I. In Groups II and III, the FA values of ROI 2, 3, 4, and the mean ROI 2–3–4–5 showed statistically significant increases after treatment (p<0.05). Inter-group comparisons revealed that the increase in ROI 3 and mean ROI 2–3–4–5 values was significantly higher in Groups II and III (p<0.05). This study represents one of the first comparative evaluations of the effects of different periodontal treatment methods on alveolar trabecular bone using a non-invasive FA approach. Further studies with larger sample sizes and a broader range of ROI regions are warranted to validate and expand upon these findings.