Şiddetli anterior çapraşıklığa sahip alt çene modelinde iki farklı indirekt bonding metodunun braketlerin bağlanma kuvvetleri üzerine olan etkisinin in vitro olarak değerlendirilmesi
In vi̇tro assessment of the effect of two di̇fferent i̇ndi̇rect bondi̇ng methods on the bond strengths of brackets i̇n a severe crowdi̇ng model
  1. Tez No: 415062
  2. Yazar: BETÜL YÜZBAŞIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZER ALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı şiddetli anterior çapraşıklığa sahip alt çene modelinde iki farklı indirekt bonding metodunun bağlanma dayanımı açısından karşılaştırılmasıdır. 160 adet çekilmiş insan alt keser dişi rastgele iki gruba ayrılmıştır. Aktarma kaşığının hazırlanmasında Grup I'de şeffaf silikon materyali, Grup II'de ise bioplast materyali kullanılmıştır. Her iki gruptaki dişlere braketler Transbond XT (3M Unitek, USA) adeziv sistemi kullanılarak yapıştırılmıştır. Adezivin polimerizasyonu için 3 sn süreyle yüksek yoğunluktaki led ışık cihazının (Valo, Opal Orthodontics by Ultradent, USA) extra power quadrant mode kullanılmıştır. Braketlere kopana kadar 0.5 mm/dk hızla kuvvetin yüklendiği Universal test cihazında (Autograph AGS-X, Shimatzu, Japonya) basma dayanımı testleri yapılmıştır. Ortalama basma dayanımı değerleri varyans analizi kullanılarak istatistik olarak değerlendirilmiştir. Basma dayanımı testi sonrasında mine yüzeyindeki artık adeziv miktarının değerlendirilmesinde 10X büyütmede ARI indeksi kullanılmıştır. ARI skorları ki kare testi kullanılarak istatistik olarak değerlendirilmiştir. Her gruptan seçilen ikişer örneğin mine yüzey özellikleri ve rezin tag uzunlukları ise taramalı elektron mikroskobuyla (SEM) incelenmiştir. Ortalama basma dayanımı değerleri silikon grubunda 5,13±1,8 MPa, bioplast grubunda ise 5,93±2,19 MPa olarak bulunmuştur. Bioplast grubu silikon grubuna göre istatistik olarak anlamlı derecede yüksek basma dayanımı değerleri göstermiştir. X10 büyütme altında incelenen her iki gruptaki örneklerde en fazla 3 ARI skorunun olduğu görülmüştür. 3 ARI skorunda en yüksek yüzdelik değerin silikon grubunda %52.5, bioplast grubunda ise %73.8 olduğu belirlenmiştir. ARI indeksindeki 3 skor dağılımını bioplast grubunda silikon grubuna göre istatistik olarak anlamlı derecede yüksek olduğı görülmüştür. Her iki gruba ait yüzeyel SEM görüntülerinde dişlerin mine yüzey özelliklerinde farklılıklar görülmüştür. 3 ARI skoru alan örneklerin 1000X büyütme altındaki çapraz kesitsel SEM görüntülerinde bioplast grubunda 3,7-12,6 μm aralığında ortalaması 6.7 μm 13 rezin tag, silikon grubunda ise 3,4-14,4 μm aralığında ortalaması 7,7 μm 14 rezin tag'in olduğu belirlenmiştir. İndirekt bonding metodunda altın stadart olarak kabul edilen bioplast materyalinin silikon materyaline göre bağlanma dayanımı sonuçlarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Yüzbaşioğlu Ertuğrul B, In vitro assessment of the effect of two different indirect bonding methods on the bond strengths of brackets in a severe crowding model, YYU Instute of Health Sciences Department of Orthodontics, Doctoral Thesis, Van, 2015. The aim of this study is to compare two different indirect bonding methods on a severe crowding model in terms of bond strength. 160 extracted human lower incisors were randomly assigned to two groups. Transparent silicon material and bioplast material were used in transfer tray preparation in groups 1 and 2 respectively. Transbond XT (3M Unitek, USA) adhesive system was used to bond brackets to teeth in both groups. A high intensity LED light source (Valo, Opal Orthodontics by Ultradent, USA) was used for 3 seconds for adhesive polymerization. Brackets were subjected to shear forces with universal test machine (Autograph AGS-X, Shimatzu, Japan) under 0.5 mm/min crosshead speed until failure. Mean shear bond strengths were statistically evaluated by analysis of variance. ARI index was used to assess the amount of adhesive remnant on enamel surface after shear test under 10X magnification. Statistical evaluation of ARI scores were performed with chi-square tests. Two subjects from both groups were evaluated for enamel surface characteristics and resin tag lengths with SEM. Mean shear bond strengths were found to be 5,13±1,8 MPa and 5,93±2,19 MPa for silicon and bioplast groups respectively. Bioplast group showed significantly greater shear bond strength than the silicon group. Maximum ARI scores were found to be 3 in both groups which were assessed under X10 magnification. 3 score is determined as 52.5% in the silicon group and 3 score is determined as 73.8% in the bioplast group. ARI scores 3 were statistically significantly more frequent in bioplast group. Differences were seen between the groups in terms of enamel surface characteristics under SEM evaluation. Cross sectional 1000X SEM images of ARI 3 subjects have shown 13 and 14 resin tags with lengths ranged from 3,7-12,6 μm and 3,4-14,4 μm and means as 6.7 μm and 7.7 μm for bioplast and silicone groups respectively. It was determined that bioplast material which is considered to be the gold standard for indirect bonding method has greater shear bond strength than the silicone material.