Farklı dişsel maloklüzyona sahip bireylerde alt çene ön bölgedeki gingival biyotipin değerlendirilmesi
Evaluation of gingival biotype in the mandibular anterior region in individuals with different dental malocclusions
- Tez No: 415061
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZER ALKAN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı ortodontik tedaviye bağlı olarak alt çene ön bölgede görülebilen dişeti çekilmelerinin oluşumunda önemli bir faktör olduğu kabul edilen keratinize dişeti yüksekliği (KDY) ve dişeti kalınlığının (DK) farklı maloklüzyon grupları ve çapraşıklık miktarlarıyla ilişkisinin değerlendirilmesidir. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na ortodontik tedavi amacıyla başvuran 121 kadın ve 66 erkek olmak üzere toplam 187 periodontal olarak sağlıklı birey araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmaya dahil edilen bireyler Angle Sınıf I, Angle Sınıf II ve Angle Sınıf III maloklüzyon olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Bu gruplarda kendi içlerinde alt çene ön bölgedeki mevcut çapraşıklık miktarına göre hafif, orta ve şiddetli olarak sınıflandırılmıştır. KDY mukogingival bileşimle serbest dişeti kenarı arasındaki mesafenin ölçümüyle, DK ise transgingival sondlama tekniği kullanılarak belirlenmiştir. Bu özellikler bakımından Angle sınıflamaları ve çapraşıklık miktarlarına göre fark olup olmadığını belirlemek amacıyla da Faktöriyel Varyans analizi ve Duncan çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır. Çalışmamızın verilerine göre bireylerin %95,19'unun ince biyotipte dişetine sahip olduğu belirlenmiştir. Şiddetli çapraşıklık grubunda alt keser dişler bölgesindeki KDY ve DK'ların hafif ve orta çapraşıklık gruplarına göre daha fazla olduğu, kanin dişler bölgesinde ise daha az olduğu belirlenmiştir. KDY ve alt çene anterior bölgenin ortalama DK ile Angle sınıflamaları arasında istatistik olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Alt çene anterior dişler tek tek değerlendirildiğinde ise 41 ve 42 numaralı dişlerin DK'larının Angle Sınıf III grubunda daha az olduğu saptanmıştır. KDY ve alt çene ön bölgenin ortalama dişeti kalınlığı ile Angle sınıflamaları arasında istatistik olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the relation of gingival thickness (GT) and the width of keratinized gingiva (WKG), which is considered to be a significant risk factor for gingival recession that can be seen in the mandibular anterior region due to orthodontic tooth movements, with different malocclusion groups and the amount of crowding. A total of 187 periodontally healthy subjects (121 females and 66 males), who presented to Yüzüncü Yıl University Faculty of Dentistry for orthodontic treatment, were enrolled in the study. Individuals who were involved in this study were divided into three groups as Angle Class I malocclusion, Angle Class II malocclusion and Angle Class III malocclusion. Each group was classified as mild, moderate and severe according to the amount of existing crowding. The WKG was determined as the distance measured between mucogingival junction and free gingival margin; whereas GT was determined by transgingival probing technique. Factorial variance analysis and Duncan multiple comparison test were used to identify whether there is a difference according to angle classification and amount of crowding in terms of these parameters. According to data from our study %95,19 of the individuals were determined to have thin gingival biotype. WKG and GT were observed higher at mandibular incisor teeth and lower in mandibular canine teeth in severe crowding group compared to mild and moderate group. The relation of WKG and mean GT of mandibular anterior region with Angle classification was not found statistically significant. When comparing individual teeth GT of teeth number 41 and 42 were found lower in Angle Class III group. The relation of WKG and mean GT of mandibular anterior region with Angle classification was not found statistically significant.