Yirminci yüzyıldan günümüze opera ve müzikal tiyatro arasındaki etkileşimler
Interaction between opera and musical theatre from the twenieth century up to today
  1. Tez No: 415076
  2. Yazar: İSMAİL ÇELİK KASAPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. GÜZİN GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Opera Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Opera ve Müzikal Tiyatro arasındaki etkileşimlerin incelendiği bu çalışmada, sahne sanat dallarının tarihsel süreçteki gelişimleri incelenmiştir. Bununla birlikte birçok sahne formu incelenmiş ve konuyla ilgisi saptanmıştır.“Operatik müzikaller”bölümünde, bu tanımlamaya giren eserlerin bestecileri hakkında bilgi verilerek, bu örnekler üzerinden opera ve müzikal etkileşimi tartışılmıştır. Tartışılan tüm bu veriler ışığında, sonuç bölümünde, opera - müzikal etkileşimi ayrıntılı olarak ele alınmış ve etkileşimler örneklendirilerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, evaluating the interaction between Opera and Musical Theatre, the development of the stage arts in their historical backgrounds are investigated. Nonetheless, many stage forms are taken into consideration and their interests in the interaction of musical theatre and opera are determined. In the section of“Operatic Musicals”, after giving a brief information about the composers of the pieces those can be described under this heading, the interaction between opera and musical theatre is discussed over these examples. With all these discussions, in the conclusion part, the interaction between opera and musical theatre is deeply undertaken and the interaction is evaluated with different examples.