Acil servise başvuran 65 yaş ve üstü hastalarda hızlı laktat seviyesi ile birleştirilen modifiye erken uyarı (VİEWS-l) ve hotel skorlarının mortalite ve morbiditeyi saptamadaki öngörülerinin karşılaştırılması
Comparison of modified early warning score wi̇th rapid lactate level (the VİEWS-L) and hotel scores in prediction of mortality and morbidity in 65 years and older patients at the emergency department
- Tez No: 415075
- Danışmanlar: DOÇ. ÖZLEM KÖKSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada acil servise başvuran 65 yaş ve üstü kritik hastaların değerlendirilmesinde, hızlı laktat seviyesi ile birleştirilen modifiye erken uyarı (ViEWS-L) ve HOTEL skorlama sistemleri kullanılarak, mortalite oranlarını öngörülerini karşılaştırmak amaçlanmıştır. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesi Acil Servis`ine başvuran, travma öyküsü olmayan 65 yaş ve üstü toplam 616 hasta bu çalışmaya dahil edildi (Etik kurul numarası: 2015-4/8). Prospektif olarak yürütülen bu çalışmada tüm hastalar için ViEWS-L ve HOTEL skorları hesaplandı. Hastalar 24 saatlik mortalite açısından değerlendirildi. ViEWS-L skoru için ROC eğrisi altında kalan alan 0.872, HOTEL skoru için ROC eğrisi altında kalan alan 0.740 olarak hesaplandı. Her iki skorlama sisteminde mortalitenin arttığı cut-off değeri ViEWS-L sistemi için 10.83, HOTEL sistemi için 2 olarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to detect to mortality predictive power of modified early warning score with rapid lactate level (the ViEWS-L) and HOTEL scoring systems in over the age of 65 years critical patients admitted to the emergency department (ED). A total of 616 non-traumatic patients admitted to the Uludag University Faculty of Medicine ED who were 65 years of age or older were included in this study (Ethic board number: 2015-4/8). In this prospective study; the ViEWS-L and HOTEL scores of the patients were calculated. The results have been evaluated with rate of mortality the first 24 hours from submission. We found AUROC of 0.872 for ViEWS-L and 0.740 for HOTEL systems. Mortality has been improved system reference: System of HOTEL 2, system of ViEWS-L 10.83.