Mimari tasarımda düşünme ve temsil biçimi olarak diyagramın rolü ve mimari proje yarışmaları üzerinden incelenmesi
The role of diagram as a way of thinking and representation in architectural design and its examination through architectural competitions
- Tez No: 842015
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL DENİZ DOKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Yirminci yüzyılın sonlarından itibaren mimaride kullanımı günden güne büyük bir ivmeyle artan diyagramlar özellikle sayfalar dolusu bilgiyi çok kısa sürede karşı tarafa etkili bir şekilde anlatabilme nitelikleriyle birlikte günümüzde neredeyse her yarışma projesinde karşımıza çıkmaktadırlar. Diyagramların mimarideki kullanımı, özellikle 1990'lı yıllarda dijital teknolojilerin gelişmesi ve kullanımının yaygınlaşmasından sonra, diyagramın dijital teknolojilerle uyumu nedeniyle hızla artmıştır. Öyle ki günümüzde artık sadece 'Diyagram' konulu mimarlık yarışmaları bile açılmaya başlanmıştır. Diyagramların bu kadar yaygın kullanılmasına rağmen mimaride diyagramlarla ilgili geniş bir literatürden söz edilememektedir. Bu çalışma düşünme ve temsil aracı olarak diyagramların rolünü araştırmayı ve literatüre katkı koymayı hedeflemektedir. Mimaride diyagramla ilgili literatür incelenmiş ve analiz edilmiş; marjinal diyagramatik yaklaşımlarına sahip uluslararası mimarlık ofisleri olan Eisenman Architects, UNStudio, OMA ve Bernard Tschumi Architect'in diyagram söylemleri incelenmiş ve diyagramın mimarideki rolü araştırılmıştır. Araştırma, diyagramların 80'lerden günümüze kadar seçilmiş uluslararası mimari yarışmaların incelenmesiyle devam etmiştir. Seçilen mimari yarışmalar, Parc de la Villette Uluslararası Tasarım Yarışması'nın incelenmesi ile başlamış, Cardiff Bay Opera Evi Uluslararası Tasarım Yarışması, Helsinki Merkez Kütüphanesi Uluslararası Tasarım Yarışmasıve Butrint Ulusal Parkı Ziyaretçi Merkezi Uluslararası Tasarım Yarışması'nın incelenmesiyle devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
Diagrams, the use of which has been increasing rapidly since the end of the twentieth century, are encountered in almost every competition project today, especially with their ability to effectively explain pages of information to the other party in a very short time. The use of diagrams in architecture has increased rapidly due to the compatibility of diagrams with digital technologies, especially after the development and widespread use of digital technologies in the 1990s. So much so that today, even architectural competitions with the theme of 'Diagram' have started to be opened. Despite the widespread use of diagrams, there is not a large literature on diagrams in architecture. This study aims to investigate the role of diagrams as a way of thinking and representation and to contribute to the literature. Literature related to diagram in architecture was examined and analyzed; Diagram discourses of Eisenman Architects, UNStudio, OMA and Bernard Tschumi Architect, which are internationally renowned architectural offices with marginal diagrammatic approaches, were examined and the role of diagram in architecture was investigated. The research continued by examining the diagrams of selected international architectural competitions from the 80s to the present. The selected architectural competitions began with the review of the Parc de la Villette International Design Competition, followed by the review of the Cardiff Bay Opera House International Design Competition, the Helsinki Central Library International Design Competition and the Butrint National Park Visitor Center International Design Competition.