Asemptomatik karaciger enzim yuksekligi olan hastalarda colyak hastaligi sikligi
The frequency of celiac disease in patients with asymptomatic liver enzyme elevation
  1. Tez No: 415079
  2. Yazar: MUSTAFA EMRE KOLUKISA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFA GULITER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Karaciğer enzim testi yüksekliği klinikte oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Olguların büyük bir kısmı asemptomatik seyretmektedir. İnce barsağın villöz atrofisi, epitel ve lamina proprianın lenfositik infiltrasyonu ile karakterize bir malabsorbsiyon sendromu olan Çölyak Hastalığı'nda transaminaz yüksekliğine sebep olabilen, sık olmayan nedenlerden birisidir. Bazen transaminaz yüksekliği ÇH'nın tek bulgusu olabilmektedir. Bu çalışma Türk populasyonunda asemptomatik karaciğer (KC) enzim yüksekliği olan hastalarda ÇH sıklığının belirlenmesi amacıyla yapılmış bir çalışmadır. Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Polikliniklerine başvuran asemptomatik KCFT yüksekliği (viral, bakteriyel hepatit markerları negatif, alkol veya herhangi bir ilaç kullanmayan, metabolik, otoimmun, toksik, kitle ve malignite nedenli bir karaciğer hastalığı, endokrin hastalığı, kas hastalığı olmayan) olan 52 yetişkin bireyin serumundan doku transglutaminaz IgA ve IgG antikorları enzyme-linked immunosorbant assay (ELİSA) yöntemiyle çalışıldı. Doku transglutaminaz antikorlarından en az birisi pozitif olanlara duodenal biyopsi ve histopatolojik inceleme planlandı. Çalışmaya alınan hastaların hiçbirisinde doku transglutaminaz antikorları pozitif saptanmadı. Buna rağmen ÇH' nın erken tanı ve tedavisi ile hastalığa bağlı komplikasyonlarda azalma sağlanacağı düşünüldüğünde bu konuda daha doğru sonuçlara ulaşabilmek için daha fazla sayıda hastayı içeren geniş kapsamlı çalışmalar yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The frequency of Celiac Disease in patients with asymptomatic liver enzyme elevation. Kırıkkale University Faculty of Medicine, Thesis in Internal Medicine. Liver function test elevation occurs freqently in clinical practice. Most of the cases are asymptomatic. Celiac Disease (CD) is one of the rare causes of transaminase elevation that is a syndrome of malabsorbtion characterized by villous atrophy of intestine and lymphocyte infiltration of epithelium and lamina propria. Sometimes transaminase elevation may be the only sign of CD. The present study was designed to determine the frequency of CD in Turkish population with asymptomatic liver enzyme elevation. Serum samples of 52 patients with asymptomatic liver enzyme elevation (patients with negative viral and bacterial hepatitis markers, that do not intake alcohol and use any drug and that have no metabolic, autoimmune, toxic liver disease,malignity of liver, no endocrine and muscle disease) admitting to Kırıkkale University Faculty of Medicine polyclinics of Internal Medicine were tested both tissue transglutaminase (tTG) IgA and IgG antibodies with enzyme-linked immunosorbant assay (ELISA). The patients with positive serologic screening for one of the tissue transglutaminase antibodies are planned to undergo doudenal biopsy and histopathological evaluation. Positive serologic screening was found in none of the patients. Despite of this, when we think with early diagnosis and treatment of CD, the disease complications and the risk of malignities associated with CD will significantly decrease. Comprehensive further studies are needed to obtain correct results.