Wilson hastalığı olan pediatrik ve erişkin olguların aile taraması sonuçlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 853544
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ERTEM ŞAHİNOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE ŞAHİN AKKELLE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gastroenterolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş ve Amaç: Wilson hastalığı ATP7B genindeki mutasyonlardan kaynaklanan ve dokularda bakır birikimiyle seyreden metabolik bir hastalıktır. Erken tanı ve tedaviyle hastalığa ait morbidite ve mortalitenin azalması, hastaların hayat boyu asemptomatik kalmaları mümkün olduğundan indeks olguların birinci derece akrabalarının taranması önerilmektedir. Çalışmamızda, WH tanısı ile takip edilen çocuk ve erişkin hastalarının aile taraması sonuçlarının değerlendirilmesi, tarama sonucu saptanan taşıyıcı ve hasta pediatrik olguların özelliklerinin karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde WH tanısı ile takip edilen 27 pediatrik hasta ile tarama kapsamında değerlendirilen 1-18 yaş arasındaki 36 birey incelendi. Aile taraması ile tanı alan 7 hastayla birlikte toplam 34 pediatrik Wilson hastası ve WH ilişkili heterozigot tek mutasyon taşıyıcısı olan 23 olgu çalışmaya dahil edildi. Olguların demografik verileri, klinik ve laboratuvar bulguları, genetik inceleme ve radyolojik görüntüleme sonuçları retrospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışma grubumuzdaki hastaların %20'si aile taraması sonucu tanı aldı. Hastalarımızda en sık başvuru nedeni izole karaciğer enzim yüksekliği (%52) idi. Heterozigot taşıyıcıların %8,7'sinde AST, %13'ünde ALT yüksekliği görülürken, hastaların %3'ünde transaminaz düzeyleri normal aralıktaydı. Serum seruloplazmin düzeyi, hastalarımızın %91,1'inde, heterozigot taşıyıcılarının %26'sında normalin altında idi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Wilson's disease (WD) is a copper metabolism disorder that occurs as a result of mutations in the ATP7B gene and progresses with copper accumulation in the tissues. With early diagnosis and treatment, it is possible for patients to remain asymptomatic for lifetime. Therefore, it is recommended to screen the first-degree relatives of the patients. In this study, it was aimed to evaluate the family screening results of pediatric and adult patients with WD and to examine the characteristics of heterozygous mutation carriers and pediatric Wilson patients diagnosed as a result of screening. Materials and methods: In our study, 27 pediatric patients followed up with the diagnosis of WD and 36 individuals aged 1-18 years who were evaluated within the scope of screening, were examined. Thirty four pediatric patients diagnosed with WD (7 patients diagnosed through family screening) and 23 WD-associated heterozygous mutations carriers were included in the study. The demographic, clinical, and laboratory findings, genetic examination, and radiological imaging results of the cases were evaluated retrospectively. Results: In our study group 20% of the patients were diagnosed as a result of family screening. The most common reason for admission in our patients was isolated elevation of the liver enzymes (52%). While AST elevation was observed in 8.7%, ALT elevation was observed in 13% of heterozygous carriers, transaminase levels were within normal limits in 3% of the patients. Serum ceruloplasmin level was below normal in 91.1% of our patients and in 26% of heterozygous carriers.