Sığır tüberkülozunda malondialdehit ve superoksit dismutaz'ın ımmunohistokimyasal olarak değerlendirilmesi
Immunohistochemical evaluation of malondialdehyde and superoxide dismutase in bovine tuberculosis
  1. Tez No: 415111
  2. Yazar: MUHAMMED MUSTAFA SEZGİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ÖZYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Sığır tüberkülozu ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerde önemini koruyan kronik ve zoonoz bir hastalıktır. Çok eski yıllardan beri tanınan bir hastalık olmasına rağmen patogenezi tam olarak anlaşılamamış olan hastalıklardan birisidir. Bu sebeple klinik tanısı kolaylıkla yapılamamaktadır. Bu çalışmada, sığır tüberkülozunda lezyon bölgesinde malondialdehit (MDA) ve süperoksit dismutaz (SOD) aktivitelerinin araştırılması ve bunların hastalığın patogenezi ile ilişkileri incelenmiştir. Bu amaçla PPD pozitif olarak kesimi yapılan 25 sığırın lezyonlu iç organlarında SOD ve MDA aktiviteleri immunohistokimyasal olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızın sonucunda bu markırların aktivitelerinin tüberküloz lezyonunda özellikle yangısal hücrelerde ve ardından da parankimal hücrelerde arttığı saptanmış ve patogenezde rol oynadıkları kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cattle tuberculosis is an important chronic and zoonotic disease of underdeveloped country such as Turkey. Although it is well known since very historic times, the pathogenesis of the disease not fully understood. Because of this clinical diagnosis of tuberculosis is difficult. In this study, malondialdehyde (MDA) and superoxide dismutase (SOD) activity in lesioned area was examined and the relations of these markers with pathogenesis of the disease were studied. For this aim, slaughtered PPD positive 25 cattle lesion visceral organs were immunohistochemically for SOD and MDA activity. This study results showed that, these markers activities were increased in tuberculosis lesions in both inflammatory and parenchymal cells and role of them in pathogenesis of the disease were detected.